מיתוס הקונספירציה -צ׳ארלס אייזנשטיין

 

מיתוס הקונספירציה -צ׳ארלס אייזנשטיין

1 מאי 2021

"תיאוריית הקונספירציה" הפכה למונח של פולשנות פוליטית, המשמשת ככלי מזלזל בכל תפיסה החורגת מהאמונות המרכזיות. בעיקרון, כל ביקורת על מוסדות דומיננטיים יכולה להחשב כתיאוריית קונספירציה. יש למעשה אמת מעוותת בתפיסה הזאת .

אני חושב על הקונספירציה כמיתוס. ומהו מיתוס? מיתוס הוא לא אותו דבר כמו פנטזיה או אשליה. מיתוסים הם מרכבות של אמת, והאמת הזו לא צריכה להיות תמיד מילולית. המיתוסים היוונים הקלאסיים, למשל, נראים כמו סיפורים נחמדים בלבד עד שמפענחים אותם על ידי שיוך של כל אל לכוחות פסיכוסוציאליים. באופן כזה מיתוסים מביאים אור לצללים וחושפים את מה שהודחק. הם מאירים את האמת על הנפש או החברה ויוצרים אותה לסיפור. האמת של מיתוס אינה תלויה בשאלה האם ניתן לאמת אותו באופן אובייקטיבי. זו אחת הסיבות לכך, שטענתי שהמטרה שלי היא לא לתמוך ולא לנמק את נרטיב הקונספירציה, אלא להסתכל על מה שהוא מאיר. זה הרי לא ניתן להוכחה או לזיוף.

מה נכון במיתוס הקונספירציה? מתחת לפני השטח, הוא מעביר מידע חשוב שאנחנו מתעלמים ממנו .

ראשית ,נרטיב הקונספירציה מראה את המידה המדהימה של הניכור הציבורי ממוסדות הסמכות.

המוסדות שלנו בגדו באמון הציבור שוב ושוב, וכך גם המוסדות הפוליטיים שלנו. כעת, אנשים רבים לא מאמינים להם גם כאשר הם אומרים את האמת. זה בטח מתסכל את הרופא, המדען או פקידי ציבור . הבעיה נראית כאילו הציבור השתגע, גאות של חוסר הגיון אנטי מדעי המסכן את בריאות הציבור. חוסר אמון בתקשורת ובממשל משקף את השחיתות הארוכה שלהם: היהירות והאליטיזם, הברית שלהם עם האינטרסים התאגידיים, והדיכוי הממוסד של חילוקי דעות. מיתוס הקונספירציה מגלם את מימוש הנתק העמוק בין העמדות הציבוריות של מנהיגינו לבין המניעים והתוכניות האמיתיים שלהם. הוא מציג תרבות פוליטית אטומה לאזרח הפשוט, עולם של סודיות, תדמית, יחסי ציבור, ספינים, נקודות מבט, נקודות שיחה, ניהול תפיסה, ניהול נרטיבי ומלחמת מידע. לא פלא שאנשים חושדים שיש מאחורי וילונות הצנזורה מציאות אחרת.

שנית, מיתוס הקונספירציה מעניק צורה סיפורית לאינטואיציה אותנטית שכוח לא אנושי שולט בעולם. מה יכול להיות הכוח הזה? מיתוס הקונספירציה מאתר את הכוח הזה בקבוצת בני אדם מרושעים (שלוקחים פקודות, בחלק מהגרסאות, מגופים חיצוניים או שטניים).בתפיסה זו טמונה נוחות פסיכולוגית מסוימת, מכיוון שעכשיו יש את מי להאשים בנרטיב המוכר לנומולם ובפסיכולוגיה של קורבןמבצעמציל.

מה זה שגורם לרוב המכריע של האנושות לציית למערכת שמביאה את חורבן כדור הארץ ואת האנושות? איזה כוח יש בידינו? לא רק תיאורטיקני הקונספירציה שבויים במיתולוגיה. גם החברה כולה. אני קורא לזה מיתולוגיית ההפרדה: אני נפרד ממך, חומר נפרד מרוח, אנושי נפרד מהטבע. זה מחזיק אותנו בתור עצמיות נפרדת ביקום אובייקטיבי של כוח ומסה, אטומים וחלל. מכיוון שאנחנו (במיתוס הזה) נפרדים מאנשים אחרים ומהטבע, עלינו לשלוט במתחרים שלנו ולשלוט בטבע. ההתקדמות, אם כן, מורכבת מהגדלת יכולתנו לשלוט באחר. המיתוס מספר על ההיסטוריה האנושית כעלייה מנצחון אחד למשנהו, מאש לביות לתעשייה לטכנולוגיות מידע, הנדסה גנטית ומדעי החברה, ומבטיח גן עדן של שליטה. אותו מיתוס מניע את כיבוש הטבע והריסתו, מארגן את החברה להפוך את כל כדור הארץ לכסף .

המיתולוגיה של ההפרדה היא שמייצרת את הצורך בשליטה. תבנית הפיתרון היא, להתמודד עם כל בעיה, למצוא משהו לשלוט בו להסגר, לעקוב, לכלוא, להתחמק, לשלוט או להרוג. אם השליטה נכשלת, שליטה רבה יותר תתקן אותה. כדי להשיג גן עדן חברתי וחומרי, לשלוט על הכל, לעקוב אחר כל תנועה, לפקח על כל מילה, להקליט כל עסקה. ואז לא יכול להיות יותר פשע, לא יותר זיהום, לא עוד דיסאינפורמציה. כאשר כל מעמד השלטון יקבל את הנוסחה הזו ואת החזון הזה, הם ימשיכו להתקדם בקונצרט טבעי להגברת השליטה. הכל לטובה הגדולה יותר.

מנטליות המלחמה מרווה את החברה המקוטבת שלנו, אשר צופה התקדמות כתוצאה מהניצחון ניצחון על וירוס, על הבורים, על השמאל, על הימין, על האליטות הפסיכופטיות, על הטכנוקרטים, על העליונות הלבנה, על הליברל אליטות …. כל צד משתמש באותה נוסחה, ונוסחה זו דורשת אויב. לכן, באופן מחייב, אנו מחלקים את עצמנו לתוכנו ולהם, מתישים 99% מהאנרגיות שלנו בהשרייתמלחמה חסרתפרי, ולא פעם חושדים שכוח הרע האמיתי עשוי להיות הנוסחה עצמה.

המיתולוגיה המוטלת בספקמאומצת על ידי שני הצדדים הרואה כל בעיה במונחי סכסוך, מאבק וקונפליקט מקומם, אך קווי עלילה אחרים אפשריים. ישנם מסלולים אחרים לריפוי ולצדק.

המשבר יכול לפתח טוטליטאריות או סולידריות , דיני לחימה רפואיים או רנסנס הוליסטי , פחד עצום מעולם הנגיפים או גמישות ושיתופי פעולה איתו, נורמות קבועות של התרחקות חברתית או רצון מחודש למפגשים חברתיים

בתפיסת עולמה של הסמכות הרפואית אופציות אלטרנטיביות ,אינטרקציות חברתיות , שיעורי יוגה ושימוש בתוספי תזונה הן קלות דעת כשמדובר במחלות אמיתיות ונגיפים מסוכנים. תחיית האורתודוקסיה תחת משבר הקורונה היא כל כך אינטנסיבית שכל השיטות האלטרנטיביות והיתרונות של פטריות מרפא ויטמין סי ודי צמחי מרפא נוגדי שפעת ומחזקי חיסון הם מוקצים למרות שהוכחה יעילותם במחקרים רבים .

ההפסקה הזאת בתקופת המשבר שיצרה צומת הדרכים מאתגרת אותנו לבחור באיזה מסלול נצעד קדימה ואיזו מערכת בריאות נבחר , איזו פרדיגמה של בריאות, איזו חברה.

לתפיסתינו המגע עם העולם המיקרוביאלי הכרחי לבריאות, החיידקים הטובים הם בני בריתינו , גופינו נמצא בשיתופי פעולה מגוונים על חיידקים, וירוסים, שמרים ,פטריות ואורגניזמים נוספים שהם בני ברית חיוניים למערכת החיסון שלנו. שימוש יתר בחומרים אנטי ויראלים אנטיביוטיים ואנטיספטיים וחוסר מגע אנושי יכולים ליצר מחלות כרוניות ואוטו אימוניות גרועות בהרבה מהמחלה הזיהומית שהם מחליפים.

ומה מלכתחילה התפקיד של דלקות הצטננות ומחלות אקוטיות בשמירה על הבריאות שלנו ?

ניקוי פסולת רעילה שהצטברה במערכות הגוף, טיפול בחידקים וטפילים שנכנסו לגוף , שמירה על הומאוסטאזיס (איזון) במערכת השלמה.

הבעיה שאנחנו מאבדים את עצמינו ברצף בלתי נגמר של טיפול בטווחים קצרים. נלחמים במחלה זיהומית אחת אחרי השניה, ולעולם לא יהיה לנו את הזמן לטפל בתנאי הקרקע שהופכים את האנשים לפגיעים כל כך.

אפשרות נוספת במקום להכפיל את השליטה ולקחת ריבונות על גופינו היא לאמץ את הפרדיגמות והפרקטיקות ההוליסטיות שחיכו בשוליים, להכניס אותם למרכז ולבנות מערכת בריאות חדשה סביבם.

אסון משחרר לעיתים קרובות את הסולידריות , עולם יפה יותר מנצנץ מתחת לפני השטח מתנדנד בכל פעם שהמערכות המחזיקות אותנו מתחת למים מרפות את אחיזתם.

קוביד מאפס לנו את האנומליות החברתיות, כלכליות, פוליטיות ובריאותיות.

קורונה היא כתר פירוש המגיפה שאני מציע ״הכתרה חדשה לכולם ״

נוכל להרגיש את העוצמה של מי שאנחנו עשויים להיות , ריבונים אמיתיים שמתמודדים עם פחד מהחיים או המוות, ריבונים ללא שליטה וכיבוש , משרתים את עמינו , משרתי חיים ומכבדים את ריבונותם של כל האנשים. ההכתרה מסמלת את ההופעה של הלא מודע לתודעה, התגבשות של הכאוס לסדר, התעלות של הכפייה לבחירה. אנחנו הופכים לשליטים על מה ששלט בנו. אנו יכולים להביא סדר לממלכה ולבנות חברה שמושתתת על אהבה שכבר מאירה דרך הסדקים של עולם ההפרדה .

צ׳ארלס איזנשטיין

ציפי מוסרי

לעמוד הבלוג שלי : כנס

לאתר שלי:

תגובות


פוסטים נוספים


אדג׳נדה חברתית 15.11.2021

שעירים לעזאזל – צ׳ארלס איזנשטיין

כמו בציד המכשפות ההמון בוחר קורבן לטבח ובאותו מעשה של הסכמה אוניברסלית מחזיר את הסדר החברתי.

אדג׳נדה חברתית 30.10.2021

זה הזמן לעבור צד

עוד מעט תאבדו את הכל אם לא תתעוררו, את כל מה ששיך לכם, ובעיקר את עצמיכם.

אדג׳נדה חברתית 13.05.2021

טיפוח תקווה הוא טיפוח התנגדות – ד״ר מרקולה

בואו נסתכל יחד מה באמת קרה ומה ממשיך לקרות באמת עם קו-בי-ד: מקורו, טבעו, ארסיותו, איומיו, מניעתו וטיפולו. וננסה לגבש.

אדג׳נדה חברתית 11.05.2021

״האיפוס הגדול ״ ד״ר מרקולה

ד״ר מרקולה יחד עם רוני קומינס כתבו ספר חדש שמחבר את כל הנקודות ,בעקבות המשבר ומייצר פאזל הגיוני עם בבליוגרפיה.