גזענות וסולידריות

 

גזענות וסולידריות

8 יוני 2020

״ואהבת לרעך כמוך ״ זהו כלל גדול בתורה לפי רבי עקיבא

בתקופה האחרונה נושא הגזענות בעולם ובתוכינו עלה ביתר שאת עם הרצח של ג׳ורג פלויד בארה״ב. ההפגנות, מפגני המחאה, ההתפרעויות של המוחים נגד היחס המפלה כלפי השחורים האדירו את הצורך בטיפול שורש בבעיה.

הצורך לעצור את היחס המפלה כלפי האזרחים השחורים ולנקוט צעד של סולידריות עם הקהילה השחורה.

רגשות גואים של צער, אבל, כעס, עצב ופחד מהדהדים בכל העולם ומבהירים שאין מקום לשנאה וגזענות בחברה שלנו אלא לאמפתיה והבנה הדדית .

המקרה הזה הוא תזכורת חזקה וטריגר לצורך העצום הזה להוקיע מתוכינו את התבניות הטבועות בנו שמשפיעות ופוגעות בכולנו באופן ישיר וכואב .

הגזענות היא תדר , אמונה תבניתית שאנחנו נולדים לתוכה , נתקלים בה ביום יום שלנו, וחייבים לעבד ולהכיר בה בתוכינו על מנת להוקיע אותה . היא כלי מניפולטיבי בידי בעלי השליטה על מנת להפריד ולמשול. היא כלי פוליטי, כלכלי וחברתי .

חברים שלי מכל העולם מתעסקים בימים אלו בסוגיה , מנסים למצוא דרכים לחיות בדרך האמת ,באתיקה מוסרית , להשמיע את קולם של המופלים לרעה, מבינים שכולנו אחד.

אלון אבוטבול בוידאו מהלב למה שקורה בארהב עם הגזענות

אנחנו חיים בתוך התווך של החומר הנצחי של הבריאה , כולנו נולדנו לאותו התווך , ואנחנו חלק מהכל. לכל אחד ביקום יש חלק בתוכינו, רק אם נשכיל להבין שאין הפרדה אלה יש אחדות , שאמפתיה היא יכולת נרכשת לצאת מגבולות הסבל של ההפרדה.

האלימות המגדרית, פוליטית, דתית ועדתית נמציאת בתוכינו ואנחנו משוועים לגאולה ממנה.

רק לאחר רציחות,מלחמות ואלימות ברוטאלית אנחנו מצליחים להתחבר לתדרים של רצון לצאת לאור. קמות תנועות חברתיות שצועקות את אי הצדק ומטפלות בנושאים פרטיים בפוקוס ממוקד. האחיות של מיכל סלע, קהילת האתיופים,קהילת הנכים, חרדים, פלסטינים ,החלשים מכל סוג שהוא שהמקרה הפרטי שלהם הופך למקרה של כולנו.

אני מנסה לנסות למצוא בתוכי קול שמצליח לראות את כל העיוותים המובנים האלה באישיות שלי, במהלך החיים, מתי הפליתי לרעה ומתי הייתי מופלית לרעה. את מה קשה לי לראות, איפה אני מעלה דעה שיפוטית גזענית, איפה אני באמפתיה וסולידריות.

זה תהליך שכל אחד מאיתנו צריך לעשות עם עצמו למצוא את הדרך שלו לעבר סולידריות ואמפתיה דווקא כלפי המגזרים הכי אפלים ומובנים באמונתו.

ושם ללכת לקראת , ללכת בעד, ללכת לסולידריות, לבטל אפטיות, לבטל חוסר שייכות לפעול ולהיות אקטיבי, להשמיע קול חזק שמספיק עם זה , לפעול למען אי הצדק שלך ושל אחרים בדמותך .

חברה בריאה בזכות המיגוון שבה , השוני , המתנה שכל אחד נולד איתה והחלוקה עם האחר, חברה בריאה באיזון משאבים , בחינוך, בהתחשבות בדורות הבאים, בקהילה תומכת , בסולידריות ובישום הכלל הגדול בתורה ״ואהבת לרעך כמוך ״.

ציפי מוסרי

לעמוד הבלוג שלי : כנס

לאתר שלי:

תגובות


פוסטים נוספים


אדג׳נדה חברתית 13.05.2021

טיפוח תקווה הוא טיפוח התנגדות – ד״ר מרקולה

בואו נסתכל יחד מה באמת קרה ומה ממשיך לקרות באמת עם קו-בי-ד: מקורו, טבעו, ארסיותו, איומיו, מניעתו וטיפולו. וננסה לגבש.

אדג׳נדה חברתית 11.05.2021

״האיפוס הגדול ״ ד״ר מרקולה

ד״ר מרקולה יחד עם רוני קומינס כתבו ספר חדש שמחבר את כל הנקודות ,בעקבות המשבר ומייצר פאזל הגיוני עם בבליוגרפיה.

אדג׳נדה חברתית 01.05.2021

מיתוס הקונספירציה -צ׳ארלס אייזנשטיין

מה נכון במיתוס הקונספירציה? מתחת לפני השטח, הוא מעביר מידע חשוב שאנחנו מתעלמים ממנו .

אדג׳נדה חברתית 03.03.2021

מאיפה ההחלטות שלך באות ?

הכאוס העולמי לא מאפשר לנו להתבונן בפיכחון בתהליך וכל בן אדם פועל לפי האינטרסים הפרטיים שלו: יש שדואגים לפרנסה שלהם,.