קהילות שיתופיות אוטונומיות -ד״ר דרור גרין

 

קהילות שיתופיות אוטונומיות -ד״ר דרור גרין

29 אפריל 2020

בעקבות משבר הקורונה והחרדה הקיומית בעולם משתנה נזכרתי בספר המיוחד של ד״ר דרור גרין  ״אימון רגשי -שיפור המיומנויות הרגשיות ליצירת תחושה של מקום בטוח בעולם משתנה ״ והתמקדתי במסר שלו ליצירת קהילות שיתופיות אוטונומיות 

כשם שהגלובליזציה מחזקת את המבנה ההיררכי של המדינההתאגידיתהדרך היעילה ביותר להחליש את ההיררכיה היא להקים קהילות קטנות המבוססות על שיתוף שיקטין את תלותן במבנה היררכי.

השיתופית מאפשרת לנו ליצור עכשיו קהילה קטנה המבוססת על שיתוף בכל מקום בו אנו נמצאים: בכפר או בעיר, בארץ בה נולדנו או בארץ זרה , במקום המתאים לנו ובחברת האנשים שמתאימים לנו. קהילה כזו אינה זקוקה להכרה חיצונית, לאישורים או למנגנונים מיוחדים, אלא רק על הסכמה של שיתוף קבוע במשאבים מסוימים, ושיתוף משתנה מתוך הצהרת כוונות ורצון טוב. זו קהילה קטנה ודינמית, המועילה לכולם מבלי לפגוע באוטונומיה האישית

האוטונומיה השיתופית אינה מבנה המבוסס על רעיון מוגדר וחדמשמעי, וכל קבוצה קטנה של בניאדם יכולה לממש את הרעיון בדרך משלה, המתאימה לתרבות המקומית, להיסטוריה ולתנאי הקיום המקומיים.

כבר היום יש בעולם אלפי כפרים אקולוגיים המבוססים על שיתוף ועל קיימות. ניתן להקים סוגים רבים של קהילות קטנות המבוססות על שיתוף, מבלי לפגוע באוטונומיה של כל אחד מן החברים בהן.

צורת חיים כזאת , תאפשר לכל חבר בקהילה לנהל חיים אוטונומיים ללא התערבות של אחרים בבחירותיו, ועם זאת גם לממש את היתרונות שבשיתוף מתוך בחירה.מעצם טיבה היא מפחיתה את המתח והלחץ הנובעים מן החיים בתרבות הקפיטליסטיתתחרותיתהיררכית, ומאפשרת לנו להרגיש בטוחים יותר ולהיות חופשיים ומאושרים יותר.

כאשר השיתוף מחליף את התחרות האלימה ביצירת המארג החברתי החדש, הוא מנתב את המשאבים האישיים שלנו לאפיקים יצירתיים ומועילים יותר. כאמור, מחקרים רבים מעידים על כך ששיתוף ונתינה גורמים לנו לאושר רב הרבה יותר מאשר הישגים ורכישות. צמצום הצריכה והוויתור על מאבקים תחרותיים מפנה לנו זמן רב לזוגיות ולמשפחה, למפגשים חברתיים ולעשיה יצירתית.

האוטונומיה השיתופית משחררת אותנו מן המחסום הרגשי שהתרבות ההיררכיתתחרותית כפתה עלינו. המנגנון ההיררכיתחרותי חסם את יכולת השיתוף והיצירתיות שלנו באמצעות הענקת מונופולים על ידע, רעיונות וחידושים, וחלוקת זיכיונות על ניצול משאבי הטבע.

החיים בקהילות קטנות המבוססות על אוטונומיה שיתופית מאפשרים חלוקה יעילה יותר של הידע והיצירתיות האנושית, והקשר שבין הקהילות הקטנות ייצור תרבות שיתופית חדשה, שתעקוף את ההיררכיה של המדינה התאגידית.

הפחתת השימוש בכסף ובתרבות הצריכה והמעבר להחלפות ושיתופים , מעבר לאנרגיות חלופיות, לגינות אורגניות קהילתיות, לרכישות משותפות , לפעילות חברתית, חינוך , בריאות אלטרנטיבית, חיים פשוטים והתרחקות מתונה מההשפעות הממסדיות של תעסוקה,ביטוח, תרבות ושאר היבטי החיים מייצרי התלות.

בזכות האמפתיה איננו נשמעים לחוקי הברירה הטבעית, ואנחנו חיים בדרךכלל בשלום זה עם זה, מגלים חמלה לחלשים מאתנו, לומדים זה מזה ומוצאים הרבה אושר בנתינה ובשיתוף (מחקרים רבים מעידים שנתינה גורמת אושר רב בהרבה מכל הישג חומרי או תואר כבוד). האמפתיה היא התנאי הבסיסי לקיומם של חיים חברתיים בקהילות אוטונומיות שיתופיות .

ציפי מוסרי

לעמוד הבלוג שלי : כנס

לאתר שלי:

תגובות


פוסטים נוספים


ערבות הדדית 12.07.2020

זיהוי אמת ושקר

אחד הקורסים הכי משמעותיים שלמדתי במסגרת לימודי הרוקחות היה ״מחקרים רפואיים״. מכיון שלא לקחתי אותו ברצינות ונכשלתי בו היתה לי.

אדג׳נדה חברתית 08.06.2020

גזענות וסולידריות

״ואהבת לרעך כמוך ״ זהו כלל גדול בתורה לפי רבי עקיבא בתקופה האחרונה נושא הגזענות בעולם ובתוכינו עלה ביתר שאת.

קהילה בת קיימא 29.04.2020

קהילות שיתופיות אוטונומיות -ד״ר דרור גרין

כשם שהגלובליזציה מחזקת את המבנה ההיררכי של המדינה-התאגידית, הדרך היעילה ביותר להחליש את ההיררכיה היא להקים קהילות קטנות המבוססות על שיתוף.

משנים את העולם 16.04.2020

התגלות קולקטיבית מרטין וויניאקי

מה שיקרה בשבועות ובחודשים הקרובים עשוי לעצב את העולם לעוד שנים רבות. במקום להתנגד לכוחות האנטרופיה ולהתמכר בתקוות קלושות לחזרה.