איך לשנות את דעתך – מייקל פולן

 

איך לשנות את דעתך – מייקל פולן

9 פברואר 2020

לובשת מלכות – לילך סולומון 

״ בתוך כל רחשי העולם והקולות המבקשים להשמע , בראת לי רחם של שקט להתכנס בה ולהקשיב לשירת הלב השמח !״

חשוב לי לחשוף פה את המידע שכובש את הקהילה של בריאות הנפש בעולם, שמנסה לחשוף את האמת העירומה, ולהביא לידיעת הציבור את העתיד לבא. דבר שמביא תקווה ואור בקצה המנהרה לכל כך הרבה אנשים שהם ומשפחותיהם סובלים סבל בלתי יתואר וחסר מרפא.

אחד מהאנשים שמעריכה וניזונה ממאמריו וספריו הוא העיתונאי מייקל פולן מהניו יורק טיים עיתונאי וסופר אמיץ שהצליח לשנות תפיסות מקובעות בתחום המזון והתרופות והקדיש את ספרו האחרון לנושא החומרים הפסיכאדליים וניפוץ המיתוסים הכבדים סביבם. בספרו

"איך לשנות את המיינד שלך ״ מייקל פולן חושף את המהפכה הרפואית והמדעית המתרחשת סביב חומרים פסיכדליים . מה מלמד אותנו המדע החדש של הפסיכדלים על תודעה, ערש דווי, התמכרות, דיכאון והתעלות.

עליסה בארץ הפלאות

כאשר מייקל פולן יצא לחקור כיצד פסילוסיבין (המרכיב הפעיל בפטריות הקסם) משמש למתן הקלה לאנשים הסובלים מבעיות קשות לטיפול, כגון דיכאון, התמכרות וחרדה, הוא לא האמין שחשיפתו תהיה כל כך משמעותית ואישית.

כאשר גילה כיצד חומרים מדהימים אלה משפרים את חייהם לא רק של חולי נפש אלא גם של אנשים בריאים המתמודדים עם האתגרים של חיי היומיום, הוא החליט לחקור את מדע הנפש בצלילה למעמקים . כך החלה הרפתקה ייחודית לתוך מצבי שינוי התודעה.

מדע המוח חווה לאחרונה רנסנס טיפולי והקהילה המחתרתית של מטפלים בפסיכאדלים משגשגת . פולן חושף את הפן ההיסטורי כדי להפריד את האמת על הסמים המסתוריים הללו מן המיתוסים שהקיפו אותם מאז שנות ה -60, כאשר קומץ של מטיפים פסיכדליים השתלטו בשוגג על התחום ויצרו תגובה רגולטורית חריפה נגד מה שהיה אז שדה מחקר מבטיח.

בניסויים הקלינים שמתרחשים בשלבי שונים בארה״ב , בקנדה ובאנגליה נחקרת התרופה psilocybin , שהיא חומר המופק מפטריות הזיה שעובד על קולטנים במוח .

פטריות הזיה

קבוצות המחקר המדעיות שבולטות מהן עורכות ניסויים קלינים בג'ונס הופקינס ובניו יורק. אימפריאל קולג בלונדון וב UCLA , פרסמו את התוצאות של השלב השני במחקרים שלהם ,בחלקם נמצא כי 80 אחוזים של אנשים במחקרים חוו ירידה משמעותית סטטיסטית במדדים סטנדרטיים של דיכאון וחרדה. אפקט הטיפול שהם צפו בו היה גבוה פי שלוש מזה שנצפה בנטילת נוגדי דיכאון. זוהי אחת ההשפעות החזקות ביותר של התערבות פסיכיאטרית שנצפתה מזה מספר עשורים.

הספר האמיץ של מייקל פולן הוא תערובת ייחודית ואלגנטית של מדע, זיכרונות, התנסויות, היסטוריה ורפואה. ״כיצד לשנות את המיינד שלך ״ הוא ניצחון של עיתונות חוויתית. זהו סיפור מרתק של מסע אל גבולות חדשים ומרתקים בהבנתנו את הנפש, את האני ואת מקומנו בעולם. הנושא האמיתי של "המסע הנפשי" של פולן הוא לא רק סמים פסיכדליים, אלא גם הפאזל הנצחי של התודעה האנושית, וכיצד, בעולם שמציע לנו סבל ושמחה, אנו יכולים לעשות כמיטב יכולתנו להיות נוכחים לגמרי ולמצוא משמעות אמיתית בחיים.

במהלך הניסויים הקלינים הדרך שבה משתמשים בתרופה היא לא רק לתת לך גלולה ולשלוח אותך הביתה. אתה בחדר. יחד עם שני מדריכים אחד זכר ואחת נקבה. אתה שוכב על ספה נוחה. חובש אוזניות ומאזין לפלייליסט מוזיקלי של מוסיקה אינסטרומנטלית, על פי רוב ומין סוג של אוהל שמעודד אותך למסע פנימי מאוד. ואתה שם מישהו שמחפש את עצמו.

הספר של מייקל פולן

התרופה פסילוסיבין מייצרת פרספקטיבה חדשה על בעיות ישנות. אחד הדברים שעושה המוח שלנו הוא לספר לנו סיפורים על עצמנו. אם אתה מדוכא, אומרים לך הסיפורים שלך, שאתה חסר ערך, שאף אחד לא יכול לאהוב אותך, אתה לא ראוי לאהבה, שהחיים שלך לא ישתפרו. והסיפורים האלה, שמקובעים על ידי האגו שלנו מלכדים אותנו בלולאות תבניתיות שקשה מאוד לצאת מהן. הם דפוסים הרסניים מאוד של המחשבה.

מה שהתרופה עושה הוא להשבית למשך פרק זמן את החלק של המוח שבו העצמי מדבר אל עצמו. וזה נקרא רשת מצב ברירת המחדל. זוהי קבוצה של מבנים המחברים חלקים של קליפת המוח לרמות עמוקות יותר, שבהן הרגש והזיכרון נמצאים. זה מרכז מפתח במוח, והרבה דברים חשובים קורים שם השתקפות עצמית והרהורים, מסע בזמן זה המקום שבו אנחנו הולכים לחשוב על העתיד או על העבר על היכולת לדמיין את מצבים נפשיים של יצורים אחרים והכי חשוב, על העצמי האוטוביוגרפי. זה החלק של המוח,שבו אנו משלבים דברים שקורים לנו מידע חדש עם תחושה של מי אנחנו ומי אנחנו רוצים להיות. ושם נוצרים הסיפורים האלה.

הסיפורים האלה יכולים להיות הרסניים באמת. הם המלכודות שלנו. באמצעות התרופה אנחנו חווים את הפירוק הזה של העצמי או האגו ומקבלים את הפרספקטיבות החדשות כלפי עצמינו ,שם אנחנו עשויים למעשה להיות מסוגלים לכתוב כמה סיפורים חדשים על עצמנו. דבר סופר משחרר במהלך החוויה ואחריה .

סקירה זו על הספר החדש של מייקל פולן נועדה לפתוח את הראש בתחום חדש לגמרי שקשור לממלכת הפטריות ולמחקרים בתחום הנפש. תוצאות הביניים כל כך מרשימות ומספקות תקווה ועתיד מזהיר במסע אישי ופרטי בנבכי התודעה.

ציפי מוסרי

לעמוד הבלוג שלי : כנס

לאתר שלי:

תגובות


חלבון טבעוני אורגני

סופרפוד של נביטאס

ניקוי רעלים עם פוקהפוסטים נוספים


בריאות אנרגתית 16.05.2021

לסמוך על המומחים – ד״ר מרקולה

לכן לא מפתיע שבמקום לדרוש מדע בטיחותי ולעודד דיונים כנים, פתוחים ואחראיים על המדע, פקידי הבריאות הממשלתיים שנמצאו בסכנה אחריותית.

בריאות אנרגתית 27.08.2020

מערכת הבריאות בקריסה

החיסון לקורונה פתח את קופת השרצים של חיסונים בכלל, בדיקות המעבדה השגויות, מערך הדיאגנוזה הלוקה בחסר, הפוליטיקה מאחורי המספרים, הפנדמיה.

בריאות אנרגתית 16.08.2020

״ נפילת רוחות החושך״ – רודולף שטיינר

האם החיסונים שאנו נותנים לילדינו בראשית חייהם מונעים מהם את הגישה לעולמות הרוח או החיסון לקורונה יהיה זה שימנע מאיתנו.

בריאות אנרגתית 09.07.2020

דיכאון בתפקוד גבוה

עידן הקורונה והשלכותיו על חיינו , פחד תיסכול וחרדה הקיומית, מתפקדים בהליך הישרדותי,  דיכאון בתפקוד גבוה , חסרי אנרגיה ודי מיואשים.