שפה יוצרת מציאות

27 יוני 2019

מאז שהייתי בסדנא של חגית אלמקייס ״ כוס קפה עם אלוהים ״ שעוסקת בכתיבה אינטואיטיבית וכתיבה יוצרת , הכנסתי לחיים שלי תרגול כתיבה יומיומית ויצרתי התחיבות לכתיבה בבלוג שלי טולסי. הביטוי העצמי האותנטי דרך המילים היא חוויה שיוצרת מציאות חדשה.

מפגש מקרי עם חבר שלומד קבלה הזכיר לי שהקבלה מדברת על האותיות שהיו שם לפני שהעולם נוצר ואלוהים השתמש בהם כחומר גלם ליצירתו המושלמת

״ בְּרֵאשִׁית, בָּרָא אֱלֹהִים, אֵת הַשָּׁמַיִם, וְאֵת הָאָרֶץ. ב וְהָאָרֶץ, הָיְתָה תֹהוּ וָבֹהוּ, וְחֹשֶׁךְ, עַלפְּנֵי תְהוֹם; וְרוּחַ אֱלֹהִים, מְרַחֶפֶת עַלפְּנֵי הַמָּיִם. ג וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים, יְהִי אוֹר; וַיְהִיאוֹר. ד וַיַּרְא אֱלֹהִים אֶתהָאוֹר, כִּיטוֹב; וַיַּבְדֵּל אֱלֹהִים, בֵּין הָאוֹר וּבֵין הַחֹשֶׁךְ. ה וַיִּקְרָא אֱלֹהִים לָאוֹר יוֹם, וְלַחֹשֶׁךְ קָרָא לָיְלָה; וַיְהִיעֶרֶב וַיְהִיבֹקֶר, יוֹם אֶחָד״

וכך אלוהים ממשיך ליצור ולתת שם או לתת שם וליצור .

אז מה כל כך מיוחד בכתיבה האישית הזאת ?

ברנה בראון היא חוקרת ומספרת סיפורים , המחקרים הסוציאלים שלה לא מסתכמים במספרים וגרפים אלא מוצגים לעולם בצורת סיפורים שמתעסקים בעיקר בפגיעות , בושה, אומץ ואמפתיה .

הכוח המיוחד של ברנה הוא הצגת לב המחקר בצורה שמצליחה לעורר השראה בקרב מיליונים שחיים היום את חייהם בצורה אמיצה יותר, מכל הלב ומביעים את עצמם במלוא האותנטיות.

ברנה יצרה שפה חדשה שקשורה למילים שנמצאים על הרצף: אשמהמחילה, פחדאומץ, סבלחמלה, בדידות שייכות, פגיעות עמידות , בושהגאווה, יגוןשמחה, כאבעונג ועוד

האינטגרציה בין המילים ברצף, החיבור בין ההפכים הוא זה שיוצר משמעות חדשה, כי מתוך החושך בא האור, מתוך החוסר מושלמות נוצרת השלמות, מתוך הסבל מתהווה החמלה, ומתוך הפגיעות מגיעה העמידות והחוזקה

בסרט הוידאו של TED יש כתוביות בעברית לבחירה בתחתית הסרט

הסיפור האישי עם הקשיים ,התובנות והצמיחה מהן, מעורר את כל מי ששומע אותו לקחת חלק, להזדהות עם הגיבור, להפיק לקחים אישיים, לעשות שינוי בחיים הפרטיים. המוח שלנו בנוי להתרגש מסיפורים ולהכניס אותם ללב שלנו.. וברנה בראון אלופה בהעברת המסר דרך הצגת הסיפור.

לכתוב את הסיפור האישי שלי,  זה להיות הבעלים שלו, לקחת אחריות עליו, בלי לזייף, להכחיש או להעמיד פנים, זה שלי לגמרי, עם כל הקשיים, הקונפליקטים, הבושה, האשמה, התובנות החוזקותויש לי את היכולת לשנות את הסוף שלו ליצר במילים מציאות חדשה.

שפה יוצרת מציאות

למה המילים כל כך חשובות ביצירת המציאות

במהלך המחקרים שברנה ערכה עם קבוצות נשים בדרום ארה״ב היא שמה לב שהביטוי של הרגשות שלהם הצטמצם לשלוש מילים : עצובה, שמחה , עצבנית

המיגוון הקיים של תחושות ודימויים סוביקטיבים שמבטאים רגשות הוא רחב הרבה יותר : אופטימיות, אהבה, אומץ, אמון, אכזבה, גאווה, הבנה, הערצה, השפלה, חימה, חשש, טינה, כמיהה, מבוכה, נוסטלגיה, ניכור, סלידה, עונג, עליזות, קתרזיס, ריקנות, שלווה, תשוקה, רחמים, ציפייה, מתיחות, שביעות רצון, נחת רוח, לחץ,חוסר אונים, התאהבות, הנאה, הודיה, הוקרת תודה, דיכאון, איבוד עשתונות, אדישות, אקסטזה….

בזמן סיטואציה שגורמת להצפה רגשית עוצמתית כזאת שמייצרת אצלך : דפיקות לב, הזעה, יובש בפה, גלי חום, קשיי נשימה, חוסר יכולת לחשוב, רעד, שיתוק, בחילה….

המוח מייצר בגוף את התחושות האלה כתגובה שניונית למה ששידרת לו נניח איבוד שליטה טוטאליאם נצליח בכל סיטואציה שמציפה רגשית לכתוב לרגע את התחושות שהסיטואציה מעלה בנו, בצורה הכי מדויקת ונאמנה לעצמינו, המוח שלנו יגיב בהתאם והתגובה שלו תהיה הרבה יותר רגועה, פחות פוגעת, וקצרה יותר..

המוח אוהב דיוק הכימיקלים שלו מוכנים להיות מופרשים, נוירוטרנסמיטורים בהיכון, הדיוק הזה בהגדרות שלך את הסיטואציה מסוגלת לייצר תגובה מינורית, שתגזול הכי פחות אנרגיה ודרמות מיותרות, כדי שתוכל לחזור לשיגרה בלי סימפטומים וקונפליקטים ארוכי טווח.

האפשרות שלנו לבטא את עצמינו במילים יותר מדויקות בחיים שלנו, ההבנה האמיתית של כל הוורסיות שלנו , החוויות שלנו והאינטגרציה בינהם, מייצרת לנו חיים יותר עשירים, מגוונים ומפוקסים עם הנאמנות שלנו לעצמינו , האמת והתשוקה להביע את עצמינו בצורה הכי אוטנתית ולשאוף תוך כדי תנועה ליצר מציאות חדשה לסיפור שלנו.

הטבע והמילים שלו

ולסיום שירה

כשאני כותבת שירים, הנפש שלי במקום הכי שקט ומחובר לטבע, יש משהו בצימצום של בחירת המילים ובכל זאת בהבעה שלמה של חוויה אותנטית כדי לדייק את המצב הרגשי תחושתי נפשי שאני מצויה בו.

ציפי מוסרי

לעמוד הבלוג שלי : כנס

לאתר שלי:

תגובות


סופרפוד של נביטאס

מוצרי איכות של פוקהפוסטים נוספים


אהבה פועמת 09.12.2021

הילינג עם שמאנים משבט השיפיבו

מסע טרנספורמטיבי לפתיחת הלב במעמקי האמזונס הפרואני עם איואסקה והספיריט של הצמחים בלווי שמאנים משבט השיפיבו

הילינג וטרנספורמציה 20.10.2021

המסע אל הלב

חונכת מחדש את הבלוג שלי עם הגעתי לפרו המקום שבחרתי בו להתחיל את המסע האישי שלי אל הלב .

בריאות אנרגתית 16.05.2021

לסמוך על המומחים – ד״ר מרקולה

לכן לא מפתיע שבמקום לדרוש מדע בטיחותי ולעודד דיונים כנים, פתוחים ואחראיים על המדע, פקידי הבריאות הממשלתיים שנמצאו בסכנה אחריותית.

אדג׳נדה חברתית 01.05.2021

מיתוס הקונספירציה -צ׳ארלס אייזנשטיין

מה נכון במיתוס הקונספירציה? מתחת לפני השטח, הוא מעביר מידע חשוב שאנחנו מתעלמים ממנו .