שחרור מהתמכרויות

15 דצמבר 2017

בתקופה האחרונה אני וכמה מחברותי הטובות השתחררנו מהעישון. חלקינו בעזרת סיגריה אלקטרונית, אחרות בקורסי גמילה וכמה אחיות פשוט זרקו את הסיגריות. באנלוגיה לחנוכה של אור וחושך איפשרנו לצל הזה להלך איתנו יותר מידי שנים , לחסום את האור הפנימי שלנו שרוצה להחשף במלוא עוצמתו , להתבטא ולקרון מתוכינו.

אצל יונג נתפס הצל כארכיטיפ של חלקים באדם שקשה לו לקבלם והוא נוטה להדחיקם ומכיון שכך הוא מתיחס אליהם פעמים רבות ברגשות של כעס ושנאה .

בדיבור ביננו עולה שוב ושוב סוגיית ההתמכרויות ששולטות לנו בחיים. איך אירגנו את כל החיים שלנו וההעדפות הבילויים, הפגישות והההפסקות סביב ההתמכרות הזאת .

איך בכל מקום וסיטואציה מעבודה במשרד, פגישות עסקיות, פגישות חברותיות, מסעדות, הדבר הראשון שעלה לנו בראש הוא איפה נעשן את הסיגריה שלנו, מתי ואיך נוכל להתפנות אליה, להיות שוב עם עצמינו,עם הניקוטין ה״חבר״ שהוא רק שלנו, ביחד עם חבורת ה״קוליות״ שיוצאות כמונו לעשן בחוץ..

המעשנות המכורות להנאה שבהדלקת הסיגריה

ובתוך כל ההתמכרות הזאת השולטת חזק בחיים שלנו, נולדים תירוצים וסיפורים שאנחנו מספרות לעצמינו, רק אחת בבקר עם הקפה, ואחת בהפסקה , ואיזה בית קפה מדליק מצאתי, ממש טבע ב״חוץ״, איזה כיף לצאת ולהתאוורר…. הכל מסובב סביב כינויים ומצבים, תחושות וציונים.. רק כדי לאפשר את ההתמכרות שלנו בהכי פחות התנגדויות ״כי זה מה שיש״ …

ואז כשמנתחות ביחד בשיא הצחוקים וההזיה את הסידורי סידורים שאירגנו את חיינו אנחנו קולטות שהיינו אשכרה שפחות של ההתמכרות, משחקות משחקי תפקידים כנועות ונרצעות מול הניקוטין והעשן, מול המציצה והשאכטה בסיגריות של סטייל אלעק …..

מקריבות את הריאות שלנו שרוצות לנשום אוויר נקי ולשחרר את הפחמן דו חמצני במלואם, מתכוונות לשמור עליהן עד הזקנה במצב טוב, בלי בלוני חמצן … לאפשר לתאים שלנו לקבל מלא חמצן כדי שכל מיני תאים אחרים שממש אוהבים את האנאירובי לא יזכו לשגשג.

אז ניפצנו בשיא האומץ את כל החיים שבנינו סביב הסיגריה, והשד לא נורא בכלל , מסתבר שיש חיים אחרי. והם אפילו ממש אבל ממש טובים ואפשר לשאוף ולנשוף ממש עמוק

בשביל לנפץ עוד התמכרות ועוד אחת ….

התמכרות לאלכוהול

אז איך כל זה קרה עבורי ואולי גם עבורך ...

במחשבת הגמילה כדאי לחשוף את כל התמונה של ההתמכרות והאורח חיים סביבה לעיתים ניתן לחזור כמה דורות אחורה לתרבות שהקנתה לנו המשפחה והסביבה ושלא משרתת אותנו יותר . בשחרור ההתמכרות רצוי להחליף את אורח החיים שנבנה סביבה בשלב ראשון בהתמכרות אחרת טובה ומועילה .נחליף למשל יוגה או ספורט במקום בית קפה ועיתוני הבוקר בית קפה שהפנים שלו (איפה שאי אפשר לעשן), ממש מגניב… נחליף את כל הסמיכויות שבהן הסיגריה באה לידי ביטוי במשהו אחר נניח את הקפה בחליטת צמחים , או בלאטה כורכום מגניב. (אני על הדרך נגמלתי גם מהקפה שעשה לי בגוף חמוץ מידי.)..

התמכרות למשככי כאבים ותרופות כרוניות

במהלך ההכנות לגמילה מהתמכרויות יושבות שם עוד כמה אמונות מגבילות (התמכרויות) שכדאי שננקה מחיינו למשל בתחום התזונה. כמו סוכר או ממתיקים מלאכותיים,אלכוהול, דגנים מנפחים שמכילים גלוטן, מזון שקונים בסופר מתועש וחסר ערכים תזונתיים כמו קמח לבן, אורז לבן, פסטה לבנה, סלטים מוכנים, שימורים, רסק עגבניות, שוקולדים וממרחים, מיונז קטשופ ובעצם את רב מדפי המטבח שלנו. ובמקומם נפנה באומץ רב מקום חדש ואוהב לאוכל בריא הכי קרוב לטבע כמו ירקות ופירות, דגנים ללא גלוטן חלבונים ושמנים איכותיים. סופרפוד מלא נוטריינטים , אגוזים שקדים וזרעים שלא התעפשו ובטח שלא נקלו. לחמי מחמצת בעבודת יד, אצות , חמוצים תוצרת בית, ומוצרי חלב (אם בכלל ),ממחלבות קטנות של עיזים בעיקר. (הקטע של מזון בריא עושה לי את זה  גם יוגה וספורט).

התמכרות לפלפון התקשורת הבינאישית נפגמת

איך תכלס עושים את זה ?

בדרך כלל כדאי ורצוי לקחת עזרה , סדנאות, קורסים, עזרים, תמיכה של מטפלים מקצועיים. אבל יש לפעמים הבזקי לקיחת אחריות אישית ואומץ בלתי יתואר שמגיע למחוזותינו ואז

אנחנו מתישבים בשיא הרצינות וההשראה ,בכנות ובפוקוס ורושמים אינטואיטיבית את כל מה שאני עושה במשך כל היום שלי , איך החיים שלי בנויים לפרטי פרטים ,באילו שעות אני מתפקדת עם מי אני נפגשת, מה אוכלת, מה שותה, מה מעשנת ,איך מבלה …ואח״כ מה אני מאחלת לעצמי בשנה הקרובה !

אילו אורחות חיים אני משאירה ועל מה מוותרת. מה כדאי לי להכניס חדש לחיים שלי, איך סוף סוף אממש את החלומות שלא מצליחה להגשיםמה אני מפנה ומשחררת ומה מוסיפה לשנה הקרובה (לא חייבים להשתחרר מהכל)

מה מפריע לי להתחבר לרשימה המחודשת שלי ? האם זה אנשים שיחד אנחנו מחזיקים את ההתמכרותהאם זה אמונות מגבילות ( אני לא אוכל להסתדר בלעדי זה), אני חייבת ! כן זה מקום המפגש החברתי שלי הפאב חייבת לשתות שם, לעשן, יוצאית למסע קניות כדי להרגיש אושר מתחמק, אוכלת הכי מתוק שאפשר כדי לשפר את מצב הרוח, מתקשרת לחברה הכי לא מפרגנת בגלל ההרגל, לוקחת תרופות כי הרופא אמר,  מחוברת בלי הפסקה לפלפון כי זאת התקשורת היחידה בסביבה שלי ועוד מיליון הסברים שתכלס לא משרתים אותי באמת.…

ניצחון הרוח על החומר

ומה שנולד פה מחדש זה בדיוק החיים שמאחלת לעצמי, מהודקים במסגרת נוקשה, מאפשרים לי את המקום החדש לשגשג, תומכים בי בשיחרור ומאירים אותי באור גדול  נפתחים עבורי ערוצים חדשים של אורח חיים בריא, מינונים חדשים , אהבות חדשות , טרנספורמציה...

ציפי מוסרי

לעמוד הבלוג שלי : כנס

לאתר שלי:

תגובות


פוסטים נוספים


אהבה פועמת 09.12.2021

הילינג עם שמאנים משבט השיפיבו

מסע טרנספורמטיבי לפתיחת הלב במעמקי האמזונס הפרואני עם איואסקה והספיריט של הצמחים בלווי שמאנים משבט השיפיבו

הילינג וטרנספורמציה 20.10.2021

המסע אל הלב

חונכת מחדש את הבלוג שלי עם הגעתי לפרו המקום שבחרתי בו להתחיל את המסע האישי שלי אל הלב .

בריאות אנרגתית 16.05.2021

לסמוך על המומחים – ד״ר מרקולה

לכן לא מפתיע שבמקום לדרוש מדע בטיחותי ולעודד דיונים כנים, פתוחים ואחראיים על המדע, פקידי הבריאות הממשלתיים שנמצאו בסכנה אחריותית.

אדג׳נדה חברתית 01.05.2021

מיתוס הקונספירציה -צ׳ארלס אייזנשטיין

מה נכון במיתוס הקונספירציה? מתחת לפני השטח, הוא מעביר מידע חשוב שאנחנו מתעלמים ממנו .