אושר לאומי גולמי – בהוטאן

 

אושר לאומי גולמי – בהוטאן

19 ספטמבר 2017

הרעיון של אושר לאומי גולמי (GNH) פורסם על ידי הוד מלכותו Jigme Singye Wangchuck, המלך הרביעי של בוטאן בתחילת שנות ה -70. הוד מלכותו האמין בתוקף כי האושר הוא אינדיקציה, וסימן להתפתחות פרוגרסיבית של אנשים בבהוטאן. הוא גם האמין בלגיטימיות של הדיון הציבורי בהגדרת מטרות הפיתוח של בהוטאן.

בהוטן נחשבת היום לדוגמה החיה עבור רבים להתפתחות אנושית אמיתית.

החוק הישן של בוטאן משנת 1629 קבע כי "אם ממשלה לא יכולה ליצור אושר לעמה, אז אין אפשרות לממשלה להתקיים". הקוד הדגיש כי חוקים בהוטאנים חייבים לקדם אושר לכל היצורים החיים כאומה בודהיסטית, ברור כי טיפוח החמלה נובע מן החוכמה העתיקה. כי ההתמקדות לא היתה רק ההתקדמות הכלכלית של בהוטן, אלא גם של חברה אנושית משגשגת החיה בהרמוניה עם הטבע. האושר הלאומי הגולמי מודד את איכות הפיתוח של בהוטן בצורה הוליסטית ומאמין כי התפתחות יעילה של חברה אנושית מתרחשת כאשר התפתחות חומרית ורוחנית מתרחשים זה לצד זה.

בהוטאן ,מקדש משקיף להרי ההימליה , שימור סביבה כמדד לאושר לאומי גולמי

בהוטן הפכה לדמוקרטיה בשנת 2008, סעיף 9 בחוקה של בהוטאן, מבטיח הכללה והמשכיות של ערכי מדד האושר הלאומי על ידי הגדרת חובות כגון: "המדינה תשאף לקדם את התנאים שיאפשרו את ההתפתחות והפיקוח של האושר הלאומי הגולמי ". לכן, בהוטן מבטיחה תנאים המאפשרים לאושר להיות המטרה היחידה של התפתחותה. במהלך השנים התפתחו עקרונות האושר הלאומיים משאיפה אצילית לכלי הניתן לכימות, באופן חלקי, בתגובה על תשומת הלב הגלובלית הבלתי צפויה שזכתה לה.

כיום בהוטאן מוגדרת מבחינה טכנית כ"גישת פיתוח רב מימדית המבקשת להשיג איזון הרמוני בין רווחה חומרית לבין הצרכים הרוחניים, הרגשיים והתרבותיים של החברה ". מילת המפתח היא איזון הרמוני שיושג על ידי איזון הצרכים של הגוף עם אלה של המוח.

4 עמודי התווך של האושר הלאומי הגולמי

ממשל תקין

ממשל טוב נחשב עמוד תווך לאושר כי הוא קובע את התנאים בהם הבהוטאנים משגשגים. קיימים מספר כלים ותהליכים המשמשים להבטחת הערכים שאכן מוטמעים במדיניות החברתית.

פיתוח חברתיכלכלי ברקיימא

כלכלת GNH משגשגת חייבת להעריך את התרומות החברתיות והכלכליות של משקי הבית והמשפחות, זמן חופשי ופנאי בהתחשב בתפקידים של גורמים אלו באושר.

שימור וקידום התרבות

האושר הם מאמינים תרם לשמירה על התרבות הבהוטאנית. פיתוח חוסן תרבותי, ויכולתה של התרבות לשמור ולפתח זהות תרבותית, ידע ופרקטיקות, ומסוגל להתגבר על אתגרים וקשיים מנורמות ואידיאלים אחרים.

שימור סביבתי

שימור סביבתי נחשב לתרומה המרכזית ל– GN משום שבנוסף על מתן שירותים ותשתיות כגון מים ואנרגיה, מאמינים כי הסביבה תורמת לגירוי אסתטי ורוחני, שיכולים להוות ריפוי ישיר לאנשים הנהנים מצבעים חיים ורוח קלה, שתיקה וחיבור לצלילי הטבע.

דגלי תפילה וחיבור לטבע הסביבה כטבע האדם , נוף בהוטאני אופיני

ארבעת היסודות מתפרשים לתוך תשעה תחומים, המבטאים את האלמנטים השונים של ה– GNH בפירוט ומרכיבים את הבסיס למדידה  והפיקוח של ה GNH

רמת החיים

השכלה וחינוך

בריאות 

סביבה

חיוניות קהילתית

זמן פנוי

רווחה פסיכולוגית

ממשל תקין

חוסן תרבותי וקידום

9 תחומים אלה, מראים בבירור כי מנקודת המבט של GNH, גורמים רבים הקשורים זה בזה חשובים ביצירת התנאים לאושר.

אושרם של בני האדם אינו נתפס כנפרד מצורכי החיים האחרים, והגיוון האקולוגי והחוסן כלולים במדד ה– GNH. האיזון בין התפתחות חומרית ורוחנית, לבין האופי הרבממדי והתלות ההדדית של ה– GNH, הן תכונות מרכזיות המבדילות את ה– GNH מהתוצר הכלכלי כאמצעי למדידת התקדמותה של המדינה.

דגל בהוטאן

ועדת האושר הלאומית הגולמית היא הגוף הממשלתי הגבוה ביותר המוטל על גיבוש מדיניות ובקרה עליה. זהו "מוסד המקדם סביבה המאפשרת לכל בהוטאנים להיות מאושרים ולכוון את ההתפתחות הלאומית לקראת קידום האושר לכל הבהוטאנים בהנחיית הפילוסופיה של GNH". המדיניות של בהוטאן שמקורה במגזרים מתחילה בהכנת קונספט אשר הוגשה לוועדה לאישור. תוצאות תרגיל הקרנת GN הנערכת על ידי הנציבות יחולקו עם המגזר הנוגע בדבר ויוגשו לאישור הממשלה.

מדד ה– GNH הוא גישה הוליסטית למדידת אושר ורווחת באוכלוסייה הבוטאנית. זהו כלי מדידה המשמש למדיניות הגברת ה– GNH. מדד האושר ידוע גם בשם סקר האושר של GNH. הוא כולל תשעה תחומים אשר נתמכים בנוסף על ידי 33 אינדיקטורים. המדד עושה את הניתוח של רווחת המדינה עם הישגיו של כל אדם בכל אינדיקציה. בנוסף לניתוח האושר והרווחה של העם, הוא גם מנחה כיצד ניתן לעצב מדיניות מתחדשת וליצור עוד תנאים אפשריים לתוצאות הניקוד החלשות של הסקר.

פרדיגמת האירגון :

ציפי מוסרי

לעמוד הבלוג שלי : כנס

לאתר שלי:

תגובות


חלבון טבעוני אורגני מונבט ומותסס

שוקולד אורגני איכותי

סופרפוד אורגני של נביטאס

צמחי מרפא אורגניים איכותיים של פוקה

חוברת להורדה איזון צ׳אקרותפוסטים נוספים


אהבה פועמת 09.12.2021

הילינג עם שמאנים משבט השיפיבו

מסע טרנספורמטיבי לפתיחת הלב במעמקי האמזונס הפרואני עם איואסקה והספיריט של הצמחים בלווי שמאנים משבט השיפיבו

הילינג וטרנספורמציה 20.10.2021

המסע אל הלב

חונכת מחדש את הבלוג שלי עם הגעתי לפרו המקום שבחרתי בו להתחיל את המסע האישי שלי אל הלב .

בריאות אנרגתית 16.05.2021

לסמוך על המומחים – ד״ר מרקולה

לכן לא מפתיע שבמקום לדרוש מדע בטיחותי ולעודד דיונים כנים, פתוחים ואחראיים על המדע, פקידי הבריאות הממשלתיים שנמצאו בסכנה אחריותית.

אדג׳נדה חברתית 01.05.2021

מיתוס הקונספירציה -צ׳ארלס אייזנשטיין

מה נכון במיתוס הקונספירציה? מתחת לפני השטח, הוא מעביר מידע חשוב שאנחנו מתעלמים ממנו .