כלכלת חיים שיתופית

 

כלכלת חיים שיתופית

18 ספטמבר 2017

דניאל וואהל בספרו תרבויות מתחדשות , מראה חשיבה הוליסטית עכשווית וחושף מה לא בסדר בכלכלה של העולם הקונבנציונאלי ,במקביל מציע פתרונות מתחדשים של ימינו בעולמות של עיצוב, תרבות , חקלאות, כלכלה וכספים.

לאור המשברים המרובים המתרחשים היום שלדעת וואהל הם סימפטומים של ההרגל הפתולוגי שלנו להבנת וחווית עצמינו כנפרדים מהטבע. כלכלת ההתחדשות שאנו זקוקים לה בדחיפות מתוארת בספר תוך שימת דגש על פתרונות מתחשבים , מבוססי עיצוב, עמידות, למידה ממערכות הטבע , כלכלת המשק, כימיה ירוקה, אקולוגיה תעשייתית ועוד..

שיתופי פעולה ויצירה משותפת בין דבורים בכוורת

וואהל ״מקשיב לשלמות״ מגלה באופן חד משמעי שהסיכוי שלנו לשגשג עובר דרך מעבר לתרבויות מתחדשות . כדי לטפל בחיים כמכלול עלינו לטפל בכדור הארץ, האנושות יכולה להפוך לכוח מודע של ריפוי ע״י אימוץ הטבע שלנו כביטוי של הטבע בכללותו.

וואהל עם חזון ההשראה לעולם טוב יותר שמבוסס על תפיסת עולם של חמלה והוליזם, בכל רמות ההוויה כמו תזונה בריאה , מזינה ובת קיימא ללא המרדף של רווח עצום בכל מחיר.  לעיון במאמר שלו 

המעבר להגדלת הקיימות והחוסן מתרחש במקביל ברמה המקומית , האיזורית והעולמית. הקמה של מערכות תיכנון שלמות ושל חזון מדיני עתידי הן הדרך לקשר בין מעורבות קהילתית אקטיביסטית לבין שיתוף פעולה בין מגזרי ברשתות האיזוריות לאומיות ובינלאומיות

המורכבות של העולם שבו אנו חיים מחייבת אותנו להשאר גמישים, חדשניים ואדפטיבים. תשומת הלב למערכות יחסים היא המפתח לדינמיקה חברתית , שגשוג ,חדשנות יצירתיות וקיימות. אנחנו צריכים להעז ולדמיין עולם בר קיימא , על ידי עיצוב מחדש של מערכות המזון שלנו, מערכת התחבורה, מערכות האנרגיה, מערכות כלכליות ומערכת החינוך אבל יותר מכל אנחנו צריכים לחשוב מחדש איך אנחנו משתפים פעולה ומתיחסים אחד לשני.

שורשי העצים מתקשרים ומשתפים פעולה בהזנה והצלת עצים בצרה

דפוסי האבולוציה מראים מגמה כללית של גיוון ואינטגרציה מקבילה ברמה גבוהה של מעורבות מערכתית. בעיקר באמצעות שיתוף פעולה וסימביוזה, מה שמוביל אותנו לעבר ״ישות גלובלית״ כפי שמציע ג׳ון סטיוארט .

הביולוג פיטר קורנינג נשיא האגודה הבינלאומית לחקר מערכות מורכבות טוען ש״ היבט אחד של תפיסה מורכבת זו של האבולוציה הוא שגם תחרותיות וגם שיתופי פעולה עשויים להתקיים ברמות שונות של אירגון, או היבטים שונים שקשורים בתהליך ההשרדות. מערכת יחסי גומלין מאוזנת היטב תשתנה בין יחסים קוטביים כביכול .

״ אם חברה נתפסת רק כמכלול של אנשים שאין להם אינטרסים משותפים , ואין להם חלק בסדר החברתי , אז למה שיהיה להם איכפת ? אבל חברה נתפסת כאירגון השרדות קיבוצי הדדי, ולכל אחד מאיתנו יש חלק חיוני בכדאיותה ובתפקודה היעיל, בין אם אנחנו מזהים אותו ובין אם לאו״

נרטיב ההפרדה שיושב בבסיס כל מערכות החיים הנוכחיות שלנו הניח אותנו להתמקד במיעוט, בתחרות ובמיקסום תועלת פרטית לטווח קצר. הסיפור האבולוציוני של החיים מראה ששפע מערכתי יושג באמצעות רשתות סימביוטיות מובנות, שממיינות את המערכת כולה כך שבני אדם יצליחו לשגשג.

הביולוג אנדראס וובר מסביר ״ הביוספרה אינה משתפת פעולה בדרך לינארית אלא בשיתוף פעולה פרדוקסלי. יחסים סימביוטים מופיעים מתוך תהליכים אנטגוניסטים ולא מתואמים״ ההתקדמות הביולוגית , הטכנולוגית והחברתית נובעת עד היום מסכום האגו אינדיבידואלים ששואפים להתחרות זה בזה. ביריבות מתמדת , מינים מתאימים (תאגידים רבי עוצמה), מנצלי נישות ( שווקים), ומכפילים את שיעור ההשרדות שלהם (שולי הרווח), ואילו חלשים יותר (פחות יעילים), נכחדים (פושטי רגל). אבל המטפיסיקה של הכלכלה חושפת את דעת החברה על עצמה והיא אינה תיאור אובייקטיבי של העולם הביולוגי .

סימביוזה בין פטריות ועצים

אופטימיזציה של שיתוף משאבים ועיבוד על מנת ליצור ולשתף בשפע ובבריאות מערכתית , ולא בתחרות על משאבים מוגבלים היא הבסיס של החיים והדרך לעשות כלכלה בנסיון ליצור כלכלה ידידותית לחיים.

במאה האחרונה התפתחה תפיסה מדעית חדשה בה היקום אינו נתפס עוד כמכונה המורכבת מאבני בנין יסודיות , העולם החומרי הוא רשת של דפוסים בלתי נפרדת של מערכות יחסים , כוכב הלכת שלנו הוא מערכת חיה בעלת ויסות עצמי.

האבולוציה אינה נתפסת עוד כמאבק תחרותי לקיום , אלא כריקוד שיתופי, שבו יצירתיות ודינמיקה של התחדשות הם הכוחות המניעים. המורכבות ,הרשתות ודפוסי האירגון יוצרים מדע חדש של איכויות ותדרים .

לדעת הביולוגית אליזבת סתוריס אבולוציה של קהילות מורכבות של אורגניזמים מגוונים מושגת ע״י הגעת המערכת ל״ נקודת הבשלה ״ שבה המערכת מבינה ש״ זול יותר להאכיל את האויב מאשר להרוג אותו״ כלומר עוינות היא היקרה ביותר מכל הבחינות הידידותיות כי שם כבר הושגו הגבולות הפלנטריות של ניצול הטבע.

אם ההומו ספיינס רוצים להמשיך את סיפור ההצלחה האבולוציונית המרתק אך הקצר עלינו לפתח חברות המאופינות באמפתיה, סולידריות ושיתופי פעולה. תרבויות חכמות הן רגנטיביות ומגנות על המיגוון הביולוגי תרבותי כמקור של עושר וחוסן.

במקום להגדיל את הפרמטרים הבודדים או את היתרון של מעטים נבחרים, עיצוב מחדש של מערכת כלכלית בריאה וחסונה ישרת את האנושות כולה עם הבנה חדשה של האנושות כטבע והכלכלה כתת מערכת של חברה וטבע במערכת אקולוגית מקושרת .

אינטרקציה שמאתגרת אותנו לכלכלה מנצחת של אינטרס עצמי נאור שמאותגר ע״י אינטרס משותף. בקצה התוהו ובוהו באה הזדמנות מורכבת ואינטיליגנטית להסתגלות מחדש.

מיקרוביום במעי משתפים פעולה סימביוטית עם העיכול

באמצעות העדשה הזו, האורתודוקסיה הכלכלית של היום היא אכן "אידיאולוגיה מסוכנת", והמערכות הכלכליות והמוניטריות שלנו אכן "לא מתפקדות מבחינה מבנית". ההשפעות החברתיות והסביבתיות של התקדמות עלידי צמיחה כלכלית אקספוננצילית וצרכנות בלתי מתפשרת הופכות ברורות יותר ומסכנות את חיי היוםיום.

אך הקולות החדשים של וואהל ושותפיו כבר מזמן ויתרו על הפוליטיקה הסובבת. רובם אינם שייכים למפלגה פוליטית, להיפך הם באמת שם בחוץ במסעות הפרסום או במחאות העתיד.

האם זה באמת בר קיימא? איך הניתוק יתרחש , מי ירים את הכפפה באליטות העסקיות, או מהפוליטיקאים שממומנים על ידה .האם יש עדיין סיכוי לחולל מהפכה תפיסתית דרך העין של המחט ? איך נשכנע ונתמזג עם הכוח העכשווי של היום הצובר תאוצה של הכלכלה האורתודוקסית ?

כולי תקווה שבשנה החדשה הבאה עלינו לטובה ,יבוא לידי בטוי הצורך ההוליסטי הזה במיזמים מרגשים שהמאפיינים שלהם ינבעו מאמפתיה, סולידריות ושיתופי פעולה.

ציפי מוסרי

לעמוד הבלוג שלי : כנס

לאתר שלי:

תגובות


לוחמי השמש עם חלבון טבעוני אורגני

שוקולד אורגני איכותי

סופרפוד של נביטאס

ניקוי רעלים עם פוקה

חוברת להורדה אקולוגיה ובריאותפוסטים נוספים


אדג׳נדה חברתית 13.05.2021

טיפוח תקווה הוא טיפוח התנגדות – ד״ר מרקולה

בואו נסתכל יחד מה באמת קרה ומה ממשיך לקרות באמת עם קו-בי-ד: מקורו, טבעו, ארסיותו, איומיו, מניעתו וטיפולו. וננסה לגבש.

אדג׳נדה חברתית 11.05.2021

״האיפוס הגדול ״ ד״ר מרקולה

ד״ר מרקולה יחד עם רוני קומינס כתבו ספר חדש שמחבר את כל הנקודות ,בעקבות המשבר ומייצר פאזל הגיוני עם בבליוגרפיה.

אדג׳נדה חברתית 01.05.2021

מיתוס הקונספירציה -צ׳ארלס אייזנשטיין

מה נכון במיתוס הקונספירציה? מתחת לפני השטח, הוא מעביר מידע חשוב שאנחנו מתעלמים ממנו .

אדג׳נדה חברתית 03.03.2021

מאיפה ההחלטות שלך באות ?

הכאוס העולמי לא מאפשר לנו להתבונן בפיכחון בתהליך וכל בן אדם פועל לפי האינטרסים הפרטיים שלו: יש שדואגים לפרנסה שלהם,.