רנסאנס פסיכאדלי

26 יוני 2017

הספר Stealing fire של של סטיבן קוטלר וג׳יימי וויל הוא אחד הספרים החדשניים והמשמעותיים של המאה שלנו, שעוסק ביצירת מציאות מדומה כתנאי הכרחי ביצירת מרחב בעל משמעות לשיפור יצירתיות וביצועים. איך עמק הסיליקון, המארינס ומדענים ממאבריק חוו מהפכה בדרך שבה הם חיים ופועלים.

אחד הפרקים החשובים ביצירת המציאות המדומה הוא הרנסאנס של החומרים הפסיכאדלים. כרוקחת לשעבר שמבינה את הטרמינולוגיה של הקולטנים והנוירוטרנסמיטורים במוח, עיכוב פירוק אנזימתי וחומרים כימיים שמייצרים מסלולי פעולה במוח… נפעמתי מעוצמות הגילוי שתחום זה חווה לידה מחדש, על הניסויים, המדפסות הכימיות תלת מימד, על שילוב בין מסורת וטכנולוגיות מתקדמות, ובעיקר על הרבה סיפורים פרטיים של אנשים ופוטנציאל לעבור את הדרך המשמעותית ביותר במאה שלנו לחצות קווים ולהתממש.

חזיונות פסיכדאלים

השבוע קראתי ב vice .com על ג׳ורג׳ סראלו, הונגרי, ניצול שואה בן 74 , שהגיע לאמריקה אחרי מלחמת העולם השניה כפליט, והצליח לבנות אימפריה שמפקחת על השקעות במליארדי דולרים עם קרן הון סיכון ששווה 107 מיליון דולר. הוא חי בסן פרנסיסקו ליד גשר הזהב, עם בית מהפנט שצופה על המפרץ, על ההרים המשתפלים לים, עושרו העצום, ופועלו למען עולם טוב יותר לא הצליחו ליצר אצלו הנאה ואושר, אלא חוסר נוחות עם חברים, רומנטיקה ומשפחה. במשך כל חייו סבל ג׳ורג׳ מדכאון וחוסר יכולת לחוש הנאה מאינטרקציות חברתיות שקיבל אותם בעמימות, חרדה וחשש. הבנות שאלו אותו תמיד ״ אבא למה אתה לא צוחק ? אתה אף פעם לא נהנה? כשהתחיל בגיל מבוגר לדמוע ללא סיבה נראית לעין החליט לטפל בבעיה שלו באופן מקצועי.

ג׳ורג׳ סראלו נחשף לעבודה של ד״ר גאבור מט מוונקובר שמציעה טיפול פסיכדאלי בטראומות, אצל שמאנים מנוסים ממקסיקו , שמשתמשים בבישול האיואסקה . הוא הצטרף לקבוצה שהגיע לג׳ונגל המקסיקני, בכפר שנגיש רק לסירה, שם הגיש לו השמאן המקומי את הכוס החומה המרה של האיואסקה.

בחוויה הפסיכדאלית חזיונותיו נדדו מיערות הגשם המקסיקנים הלחים , לשדה מושלג בקצה יער חורפי בהונגריה. גברים שלדים עמדו כמו פסלים , קפואים במבנה צועד. אחדים מהם לבשו מדי אסירים מפוספסים של יהודי השואה. כולם היו מכוסי שלג למעט אחד  שסראלו זיהה כאביו.

ג׳ורג׳ ראה את אביו לאחרונה שהיה בן ארבע , ב1942, הוא זוכר את היום האחרון שבילה איתו לפני שגויס לצבא , למחרת בבוקר יצא מהבית מבלי להעיר אותו ולתת לו נשיקת פרידה כפי שהיה רגיל לעשות. ״ חשבתי שאבא לא חזר כי הייתי ילד רע״ זה מה שנשאר איתי כל החיים, במהלך החזיון שאל מרסלו את אביו ״למה לא אמרת לי שלום ?״ ואז שמע קול מוכר של אביו עונה ״ לא רציתי להעיר אותך בני , הייתי בטוח שאחזור, החשבתי את עצמי בחור חכם שיודע להתמודד עם מצבים כאלו״ ואז ממשיך סארלו לשאול ״ האם אהבת אותי ? ״ האב עונה, תראה אותי עכשיו זוהי הנשימה האחרונה שלי ואיתה בירכתי אותך והבטחתי לשמור עליך כל ימי חייך ״

האינטרקציה החזיונית במהלך מסע הריפוי השמאני במקסיקו גרמה לתחושת הסבל של סראלו להתפוגג ולהעלם. הנטל של התחושה חסרת האונים שלוותה אותו כל חייו של הילד הבלתי אהוב, בלתי ראוי, חלש ומפוחד. שנים של פחד טראומות ודיכאון מצטבר החלו להתפוגג. ״הרגשתי הקלה, קלילות, טוב יותר ״

הטרנספורמציה נמשכה במשך שנים מאותו יום בג׳ונגל המקסיקני, האבא נעשה, חביב יותר, רחום יותר, מלא באהבה, פתוח יותר, שליו.. הבת אומרת ״ היחסים ביננו הפכו למופלאים הוא הפך לאדם שתמיד קיוויתי לאבא שלי ״

חוויה פסיכדאלית

הפרשנות של החוויה הפסיכדאלית :

במהלך המסע הפסיכודאלי , נחשף האדם לחוויה רגשית מטלטלת, חוויה מיסטית שכוללת תחושה של ״אחדות״ עם אחרים ועם היקום. של התמוטטות ״ הדואליות״ , תחושה של יראת כבוד או קדושה, תחושה שהזמן והחלל נעלמו, חוויה של שלום גדול, אושר, רוגע ושמה שקורה הוא בעל משמעות אדירה ומייצג אמת עמוקה.  החומרים הפסיכדלים בעלי יכולת להסיר את הוילון שבין העולמות כדי לפתור פרספקטיבות שהפכו לאמיתות עבור אנשים סובלים. הפיתרון מופיע עבורם בדמות משמעות עוצמתית והבנת החוויה כאמת  חדשה.

במהלך החוויה אנשים משתחררים מאילוצים מנטאלים מה שמשחרר אצלם אפשרויות משופרות לתובנה. קולטן הסרוטונין במוח משתנה, ובאופן זמני, מאפשר גישה מודעת לחלק במוח שמכונה ״ מערכת ההפעלה״ שבדר״כ אינו נגיש . חלק זה במוח כולל רעיונות ואמונות שאימצנו כילדים כדי להבין את דרכו של עולם שבנוי להכיל את כל החוויות שלנו הבאות בחיים.

אז מה צופן לנו העולם הפסיכודאלי במאה הזאת ? האם המדע יצליח לגשר בין עולם החומר לעולם הרוח ? האם תרופות פסיכודאליות במינונים מתאימים ישחררו את החולים בטיפול בחרדות, טראומות, התמכרויות וישפרו ביצועים באנשים רגילים ? האם מחקרים מוצלחים יוכלו להסיר את האיסור הפוליטי להשתמש בסמים האלה כתרופות מומלצות ?

בינתיים התשובה נמצאית בג׳ונגלים של מרכז ודרום אמריקה עם שמאנים שמבשלים שיקויים פסיכו אקטיבים, שחושפים בפנינו את האמת הנצחית , מאזנים את הסבל שרכשנו .

 

 

 

ציפי מוסרי

לעמוד הבלוג שלי : כנס

לאתר שלי:

תגובות


פוסטים נוספים


בריאות אנרגתית 16.05.2021

לסמוך על המומחים – ד״ר מרקולה

לכן לא מפתיע שבמקום לדרוש מדע בטיחותי ולעודד דיונים כנים, פתוחים ואחראיים על המדע, פקידי הבריאות הממשלתיים שנמצאו בסכנה אחריותית.

בריאות אנרגתית 27.08.2020

מערכת הבריאות בקריסה

החיסון לקורונה פתח את קופת השרצים של חיסונים בכלל, בדיקות המעבדה השגויות, מערך הדיאגנוזה הלוקה בחסר, הפוליטיקה מאחורי המספרים, הפנדמיה.

בריאות אנרגתית 16.08.2020

״ נפילת רוחות החושך״ – רודולף שטיינר

האם החיסונים שאנו נותנים לילדינו בראשית חייהם מונעים מהם את הגישה לעולמות הרוח או החיסון לקורונה יהיה זה שימנע מאיתנו.

בריאות אנרגתית 09.07.2020

דיכאון בתפקוד גבוה

עידן הקורונה והשלכותיו על חיינו , פחד תיסכול וחרדה הקיומית, מתפקדים בהליך הישרדותי,  דיכאון בתפקוד גבוה , חסרי אנרגיה ודי מיואשים.