ארכיטיפ נשי במסע ההתהוות

 

ארכיטיפ נשי במסע ההתהוות

18 יוני 2017

ארכיטיפ הוא אבטיפוס  , מצב שהאנושות על תרבויותיה השונות , חוותה באופן קבוע והוא נשמר כזיכרון בתת מודע הקולקטיבי, האדם הפרטי חווה את אותם דימויים ארכיטיפים קדומים שוב ושוב בהווה כחלק בלתי נפרד מהדימויים של משפחת האדם.

במשך אלפי שנים הנרטיב הפטריאכלי הוא השליט הבלתי מעורער, הנרטיב הגברי קובע את התדר שמונחית על ידו כמו שליטה בכסף, באוצרות ,בטריטוריות, בטבע, במי החזק, במלחמות וסכסוכים עם אויבים, בניצול הטבע לתועלתו, בהייררכיות מובנות , ברציונאליות , באירגון מוקפד, בקרטלים,  …

התיאוריה היונגיאנית (של הפסיכואנליטיקאי קרל יונג ), מבדילה בין הארכיטיפ הגברי שמזוהה עם התודעה הרציונאלית, שמבחינה ,מחליטה, מייצרת חוקים וגבולות, מוציאה לפועל הצלחה, כסף ושליטה ואגו חזק,  ובין הארכיטיפ הנשי של עולם לא מודע, שקשור לרגש ולרגישות, לחושים, לאסתטיקה, לאינטואיציה, עם הכלה קוסמית וחיבור ללב, ולקשר עם הזולת.

אריק נוימן עסק בכוחה הארכיטיפלי של האם הגדולה, אלת אדמה קדומה, אלת החיים והמוות, האם יולדת, מזינה, שומרת ומגוננת על צאצאיה, אך גם מאפשרת להם להתפתח ולעבור טרנספורמציה כדי שיוכלו להפרד ממנה ולהתמודד עם הייעוד האישי שלהם, והופכת לאם רוחנית גדולה בשנותיה המאוחרות.

ג׳וזף קמפבל שתבע את המיתוס ״מסע הגיבור״ שעבר כחוט השני בכל התרבויות עם נרטיבים דומים של אדם שיוצא למסע חניכה ,מצליח להתגבר על קשיים רבים כדי להחשף להבנה חדשה וחוזר חזרה לביתו כדי לספר על הרפתקאתו ותובנותיו .

אישה שמחה

המסע הנשי שתופס בשנים האחרונות תאוצה בעולם כולו וגם בארץ , הוא מסע רגשי אינטואיטיבי, של טרנספורמציה פנימית, שמתחיל בחקירת הסמכות , מתחלף באומץ לעמוד על שלך, לעמוד בסבל של המוות והלידה מחדש, להזמין את כל הקהילה להיות חלק מהמסע הפרטי והמעצים את הקולקטיב. הגיבורה לא עוברת לעולמות אחרים היא מתחברת למסע שלה ומנפצת עולמות קיימים תוך כדי חיים בעולמות מקבילים של ילדים, בית, משפחה, פרויקטים, עבודה, לימודים, ובניית קהילה תומכת. היא מקבלת את המסרים הטרנספורמטיבים שלה מהחברות בקהילה שלה תוך כדי תנועה בחיים שלה עצמה (מאיה צוקרמן).

היא ממשיכה לקנן, יוצרת שבט, מתארגנת עם אנשים בדמותה, מתרחבת ויוצרת תמיכה לשינוי שלה כחלק מהשינוי הקבוצתי. כשהמסרים העיקריים שמעניינים אותה קשורים לקולקטיב עם דאגה לסביבה, לבע״ח, לחלשים ולמיעוטים, לצעירים ומהגרים היא אמפתית ומלאת חמלה, מחברת את הלב בקשרים עם הזולת, נלחמת כמו זאבת אלפא בהשגת איזון הרמוניה צדק ושלום, מחברת את השבט הפרטי שלה לקולקטיב האנושי בכל העולם, פועלת ביום- יום בלי מחשבה על עצמה כפרט אלא כחלק ממשהו גדול יותר, שמוביל שינוי , היא הארכיטיפ הנשי החדש בהתהוות פורץ ומוביל דרך בעולם כולו.

וידאו מהאתר הנשי פורץ הדרך emerging women 

דוגמאות לנשים שמהוות עבורי גיבורות נשיות שגורמות לי להיות חלק מהשבט שהן מובילות , דפני ליף (מחאה חברתית), מיכל מעיין דון (חכמת המעגלים ואקטיבציה נשית ), חנה רדו (סופרפרסונה), טל גלבוע ואורי שביט ( למען בע״ח), נשים למען לידה בבית (גילה רונאל ו4 אמהות), אחת מתוך אחת בפייסבוק (נשים נאנסות נחשפות), מיכל ליבדינסקי (מועדון היוניקורן בפרדס חנה),  נשים ברשת (קהילת סלונה), נשים בטלוויזיה (אילנה דיין ומיקי חיימוביץ), נשים יוצרות שווקים חדשים (מיכל אנסקי ),מגישת חדשות (לוסי אהריש ),סיוע לנשים במעמד הזנות (נעמה רבלין -סלעית), שינוי תזונתי בריא (אביטל סבג, טלי מחלב, פזית פרטוש ,רינה גולן ותמר צוברי ), צילום נשי (טליה שפירא, מירי דווידוביץ׳), סדנאות התמקדות (תמהוודה ), תמיכה בחולי סרטן (תעצומות, מרכז טל), יוגה במיטבה ( מירה פדן ארצי וגילי ונילי ), פסטיבל ברנינגמן נאוודה  (מאיה צוקרמן), חוזרות בשאלה (שרה איינפלד), צדק כלכלי (סתיו שפיר ), כתיבה יוצרת (חגית אלמקייס),  קוסמטיקה אורגנית (שלומית רוזן מאננדה ) ,לאנג׳רי סקסי (הדס מור ), בגדים ותכשיטים מיוחדים (Etsy), אקולוגיה וקיימות (חברת פוקה ), וכמובן המון גיבורות נוספות ששכחתי וגם אחרות מדהימות ועוצמתיות מרחבי העולם.

מה אני למדה מכל האינפורמציה הזאת

שהארכיטיפ הנשי מתפתח ומתחבר בהוויתו לארכיטיפ הקולקטיבי, שנשים בגלל הייחוד האנושי שלהן בקהילת האדם , ינהלו את ההתפתחות החדשה שחווה האנושות בצורה שהכי מתאימה לביטוי של הנרטיב הנשי. הדבר יהווה חיבור בלתי אמצעי של קהילות העולם ליצירת איזון והרמוניה , עזרה לזולת, ראית העצמי כמי שמגשים את עצמו תוך כדי ראיית עצמו כחלק בלתי נפרד מהשבט . האחריות הכוללת לאחר לזולת, לסביבה, תהיה חשובה לא פחות מהדאגה למשפחה הפרטית שלי ולעצמי. הביטוי העצמי יתפתח דרך הלב.

 

 

 

ציפי מוסרי

לעמוד הבלוג שלי : כנס

לאתר שלי:

תגובות


פוסטים נוספים


אדג׳נדה חברתית 13.05.2021

טיפוח תקווה הוא טיפוח התנגדות – ד״ר מרקולה

בואו נסתכל יחד מה באמת קרה ומה ממשיך לקרות באמת עם קו-בי-ד: מקורו, טבעו, ארסיותו, איומיו, מניעתו וטיפולו. וננסה לגבש.

אדג׳נדה חברתית 11.05.2021

״האיפוס הגדול ״ ד״ר מרקולה

ד״ר מרקולה יחד עם רוני קומינס כתבו ספר חדש שמחבר את כל הנקודות ,בעקבות המשבר ומייצר פאזל הגיוני עם בבליוגרפיה.

אדג׳נדה חברתית 01.05.2021

מיתוס הקונספירציה -צ׳ארלס אייזנשטיין

מה נכון במיתוס הקונספירציה? מתחת לפני השטח, הוא מעביר מידע חשוב שאנחנו מתעלמים ממנו .

אדג׳נדה חברתית 03.03.2021

מאיפה ההחלטות שלך באות ?

הכאוס העולמי לא מאפשר לנו להתבונן בפיכחון בתהליך וכל בן אדם פועל לפי האינטרסים הפרטיים שלו: יש שדואגים לפרנסה שלהם,.