גינת בר – מאיר שליו

 

גינת בר – מאיר שליו

31 מאי 2017

הספר גינת בר של מאיר שליו , הוא עבורי שירת הגן, בחירת המילים, שמות ותיאורי הצמחים , הציפורים והחיות בגנו, איש המילים הצליח לבטא את התחושות המעודנות של גני בגנו.

באהבה ובהומור מספר מאיר שלו על הצבעים, הריחות והקולות העולים מגנו, על מחזורי העונות וחליפת הזמן, על מחשבותיו בעת הנביטה, הכמישה, הלבלוב, העישוב. הוא מתאר את איסופם וזריעתם של זרעי הנורית והפרג, את  מלחמתו בחולד, את האדמה והאדם. בשולי הדברים הוא מלמד מעט ספרות, היסטוריה ומיתולוגיה, חיזוי גשמים, קטיף של סברס, איך מכינים לימונצ'לו וכובשים זיתים.

האיזדרכת הריחנית

גינת הירקות ועצי הפרי שאני מטפחת כבר כמה שנים ברמת גן , עם מיגוון חדש של ציפורי שיר וחיות קטנות שמצטרפות להילולה, הרצון לשהות בתוכה , לעבוד אותה, לטפח לגנן ולאהוב , הריחות , הצלילים , המראות  והחיבור לעונות השנה,  והמחזוריות הבסיסית של כל אקוסיסטם.

"לטבע יש דרכים משלו ללמד אותנו צניעות , גם בגינת הבר צריכים להשמר גבולות וחוקים , וגם באהבה אליה צריך להשקיע ולהתאמץ , ממש כמו שיש לעשות בעוד שטחים ועניינים בחיים, אם רוצים שיפרחו בהם פרחים."

" אדמה- אמא של האדם, שממנה נברא ואליה ישוב, ועל שמה נקרא, היא אם כל צמח וכל חי"

" קל לשגשג ולפרוח ולתת פרי בעיתו, כשאתה שתול על פלגי מים, ושמש אביבית מלטפת לך את הכלורופיל"

"אני מגדל צנוע של פרחי הבר, שלא נועדו למסחר ולא למאכל, ואני נהנה מהעבודה הידנית הפשוטה , הממושכת החדגונית והמחזורית של איסוף הדיש ושל האיסום ושל הזריעה, היא ממלאית לי את הראש במחשבות ותוכניות ואת האצבעות זיכרון וידיעה ואת הלב תקווה ובטחון בהמשכיות , שגם בשנה הבאה הגינה שלי תהיה יפה."

גינת בר

" הגינה כשלוחה של הטבע היא שעון אנלוגי המחוג הגדול הוא מחוג השנים ועונותיהם והמחוג הקטן הוא שעות היממה. המחוגים מציינים זאת בפריחות, בנביטות ובקמילות של הצמחיה, בבוץ ובסדקים ובאבק של אדמתה, בקריאות החיזור והבעלות של הירגזים ובקולות התורים והשעירים, בזימזומי הדבורים, בגומות הקטנות שמהם מגיחים חלזונות "

הכל קשור לטבע , מחובר לעונות השנה, למחזורי היממה, להתחלות חדשות של נביטה עם הגשם וקמילה בשלהי הקיץ , להתחדשות, ומוות, להשתנות פריחה ושגשוג ולהתיבשות, איחסון לזרעים המשמרים את ציוד ההשרדות מצוידים בחוסן ובסבלנות.

גינת הירקות שלי בקיץ עגבניות שרי קטנטנות

המילים מלטפות, עמוסות במטפורות , בהשוואות, ציטוטים ומסורות, ביטוי לצבעים בגוונים שונים לקולות בטונים סולמיים, לריחות ברבדים משתנים, גינת הבר של מאיר שליו זה שיר איכותי מעודן, של גנן צנוע עם מריצה שמתחבר לתדר של הטבע, חי בהתרגשות ותשומת לב את עונות השנה , בכל חושיו, מתערסל בצילה.

יונק הדבש (הזכרים ) " בוהקים בירוק ובשחור שמתחלפי זה בזה עם כל תנועה בגופם הקטן, מסוק זעיר מסביב לפרח, מניאטורות של מלאכים, חמי מזג, תוקפניים ויצריים, טייסי קרב קטנים, לא פוחדים מאף אחד."

פריחת עץ הפג׳ויה

וכך עמוד רודף עמוד והשירה ממשיכה …. ספר נפלא, מרגש, צנוע ואוהב

גינת הירק
גינת ירק
גינת הירק שלי עם פרחי קישואים עגבניות ופלפל חריף

 

 

 

ציפי מוסרי

לעמוד הבלוג שלי : כנס

לאתר שלי:

תגובות


פוסטים נוספים


יערות מאכל וגינות קהילתיות 21.06.2017

גינה אורבנית הידרופונית

הניגודיות שמתבטיאת בתמונות בין הסביבה החקלאית, פעוטוני הצמחים ומגדלי העיר הצפופים ברקע מרגשת ומייצרת תנועה חדשה ואפשרויות בלתי מוגבלות

יערות מאכל וגינות קהילתיות 31.05.2017

גינת בר – מאיר שליו

הספר של מאיר שליו , הוא עבורי שירת הגן, בחירת המילים, שמות ותיאורי הצמחים , הציפורים והחיות בגנו, איש המילים.

יערות מאכל וגינות קהילתיות 24.05.2017

פרחי מאכל

השילוב של פרחי מאכל בקולינריה האביבית , בגינות המאכל ובעציצי הבית היא פיתרון מעורר חושים שמשלב צבעים, צורות, ריחות וטעמים.

יערות מאכל וגינות קהילתיות 22.05.2017

חוות ביו-אקווה Bioaqua

״מה ששכנע אותי היתה העובדה שאני מסוגל לגדל מזון באופן בר קיימא עם 95% פחות צריכת מים, ללא דשן פטרוכימי..