אקו ויליג׳ס – כפרים אקולוגים Ecovilliges

 

אקו ויליג׳ס – כפרים אקולוגים Ecovilliges

27 מאי 2017

מה הם Ecovillages ?

בתור חברת קיבוץ לשעבר תמיד סיקרנה אותי תופעת האקווילג׳ס בעולם, עכשיו אני מחוברת לתמיד לקהילה המיוחדת הזאת שמשנה את העולם.

"קהילה" תמיד הייתה תמצית התרבות האנושית; השם "ecovillage" החדיר את הרעיון הבסיסי רק עם אנרגיה חדשה.

Ecovillages הם קהילות מכוונות מטרה או מסורתיות, שתוכננו במודע באמצעות תהליכים שיתופיים כדי ליצור מחדש את הסביבה החברתית והטבעית שלהם. ההיבטים החברתיים, האקולוגיים, הכלכליים והתרבותיים משולבים במודל הוליסטי לפיתוח ברקיימא המותאם לסביבה המקומית. Ecovillages הם יישובים כפריים או עירוניים עם מבנים חברתיים תוססים, מגוונים בהרבה, ו מאוחדים במעשיהם כלפי אורח חיים באיכות גבוהה, והשפעה סביבתית נמוכה."הסדר אנושי מלא, הכולל את כל המאפיינים של פעילות אנושית בעולם הטבעי באופן התומך בהתפתחות אנושית בריאה, ויכול להמשיך בהצלחה אל הבלתי מוגדר העתידי."

מעגל אנשים שמשתפים את האמת שלהם החוצה

המחלה וחוסר היציבות של החברה שלנו משתקפים בהתפוררות רדיקלית, בהפרדה, במידור ובבידוד לא רק של אנשים, אלא גם בהיבטים השונים של חייהם של אנשים. תרחיש זה לא רק מאפשר, אלא מעודד אותנו לבחור מתוך נקודת מבט צרה, המשרתת את עצמה, ומבוססת על פחד. אם נוכל לשלב מחדש את חיינו, ואת חיינו זה עם זה; אם נוכל להביא אחד את השני לתוך הבית שלנו, ולקבל החלטות על הבית שלנו יחד, בקנה מידה קטן; אז נוכל להתחיל לטפח את האכפתיות והחמלה והאינטליגנציה הדרושות כדי לקבל החלטות שמתייחסות לאנשים בצד השני של הפלנטה.

אקו ווילג׳ס יוזמים בשיתוף לקהילה תכנית חינוכית מקיפה לעיצוב עמידות, משלבים את המושגים של חקלאות אורגנית, פארמקלצ׳ר, אנרגיה מתחדשת, טיפול בשפכים, סיוע בפגישות, בנייה אקולוגית, פתרון סכסוכים, עסקים ירוקים וכלכלה, ועוד. הכוונה היא ליצור תוכנית שניתן ללמד בהדרכות אקולוגיות ולישם בשטח, על פי תפיסת "חיים ולמידה" כפרדיגמה חדשה בחינוך, כלומר, לחיות את אורח החיים החדש, לומדים כיצד להקים ולעצב אותו.

קהילות

הרעיון מיושם בכפרים אקולוגים גדולים כמו Findhorn (סקוטלנד), Sieben Linden (גרמניה), Tamera (פורטוגל), Damanhur (איטליה), Auroville (הודו), Ithaca (ארה"ב), ובכפרים קטנים יותר ברחבי העולם סיריוס בארה"ב, Source Farm Ecovillage בג'מייקה, Lakabe בספרד, קיבוץ לוטן בישראל; ו Narara באוסטרליה שם ניתן לחוות תרבות חדשה מתעוררת. הם כולם שונים מעט זה מזה אך מתנהגים כמו גוף שלם של תרבות שבה אנשים נמצאים בתהליך של שינוי, כשהמטרה היא לחיות חיים מלאים ומאושרים, תוך שמירה על טביעת רגל אקולוגית נמוכה. ״ אם זה לא כיף, זה לא בר קיימא! "אנו שמחים לומר כי GEN Global Ecovillage Network הוא משגשג, עוסק במלאות במשימה שלו לתמוך בתנועה תוססת, יצירתי ומחזיק כל כך הרבה תקווה ופוטנציאל לעתיד שלנו על הפלנטה הזו.

רוס והילדור ג'קסון היו חלוצים בתנועת האקווילג׳ס. מנהיגי חזון מדנמרק , שהקימו את Gaia Trust בשנת 1987 ואת רשת הגלובלית GEN בשנת 1995. עם קבוצה של בעלי ברית שחושבים כמותם, הם נסעו בעולם, ללמוד על קהילות מכוונות המבוססים על עקרונות אקולוגיים על פני גיאוגרפיות מגוונות, תרבויות, וסגנונות חיים . במסגרת הטיפוח של רוס והילדור, זכו הארגונים לפופולריות עולמית בכנס האומות המאוחדות (איסטנבול, טורקיה, 1996), בו התקיימו 40 סדנאות בנושא אקו ויליג׳ס. כיום, רשת GEN מגיעה ליותר מ -12,000 קהילות ברחבי העולם הודות לרוח הנפלאה של רוס והילדור ג'קסון. אהוב על רבים, הילדור נפטר בספטמבר 2015. רוס ממשיך את עבודתו, לאחרונה מסייע לארגן את החסות של הנושא הממוקד של קהילות ecovillage . גם הילדור וגם רוס ימשיכו להיות ברכה והשראה.

קהילת האורגניים

"אקו ויליג׳ס משלבים סביבה תומכת חברתית ותרבותית גבוהה עם אורח חיים בעל השפעה סביבתית נמוכה ",ג׳ קושה . מדובר בפרויקטים "שבהם קבוצות של אנשים מחויבים ניסו למצוא פתרונות לחלק מהאתגרים שאנו עומדים מולם בעולם. ומהווים השראה עבור קהילות באיזורי החיים המקומיים ובעולם כולו.

זהו סיפור גלובלי על קהילות שבהן אנשים משכילים, בעיקר בני המעמד הבינוני, מתחברים יחד כדי ליצור מודלים של קיימות ולהפכה לתרבות חדשה – וקהילות אחרות ברחבי הגלובוס בהן אנשים עניים נואשים מתאימים את עצמם לשיטות כמו פרמקלצ'ר ועוד שיטות חדשניות אקולוגיות וכלכליות כדי להחזיר את התרבויות המסורתיות שכבר היו להן.

חלק מהסיפורים שלהם של ילידים הנאבקים על רקע אקולוגי, כלכלי וחברתי של הקולוניאליזם ושל הכחשות של תאגידים רב לאומיים, כוללים את לה פאבלה דה פז, המאורגנת סביב אהבה משותפת למוסיקה ותופים באזור של עוני עמוק בצפיפות עירונית בסאו פאולו; הכפר בטגה שבטוגו, קהילה חקלאית כפרית המפיצה את עצמה מבחינה כלכלית ואקולוגית ומאשרת את התרבות המערבית המערבית המסורתית שלה באמצעות חוגים פרמקולטוריים ומיקרוהלוואות; ואת קבוצת הפיתוח האקולוגי לדאק, שהופכת את לדאק באותה דרך ועם אמצעים אקולוגיים וכלכליים להחיות את התרבות ההימלאית המסורתית. חקלאים אורגניים בטורקיה, שבטי ילידים באקוודור וברזיל, אפרוקולומביאנים באיים הקריביים ובכפריים בקניה, סנגל ובזימבבווה, מלאווי וזמביה, החלו לשנות את האתגרים הכלכליים, החברתיים והתרבותיים שלהם אל נסיבות הרבה יותר טובות.

המועדפים שלי הם "קהילות גיבורים". ב Kitezh ילדים בכפר ברוסיה משפחות אומנה להעלות ולחנך יתומים ו "יתומים חברתיים," ילדים שהוריהם אלכוהוליים אינם מסוגלים לגדל אותם, ביישוב כפרי לא רחוק ממוסקבה. רוב הילדים הטראומטיים האלה נוטים להיות מטפלים בוגרים, ולעתים קרובות הם מסיימים את לימודיהם בקולג'; חלקם אפילו חוזר לעזור לגדל ילדים אחרים. סיקם החל בחווה ביודינמית במדבר המצרי וכעת הוא מעסיק 2000 אנשים המייצרים מזון אורגני, תבלינים, תה צמחים ומוצרי כותנה אורגנית, וניהול גן ילדים, בית ספר יסודי, בית ספר תיכון, בית ספר להכשרה מקצועית, אוניברסיטה ורפואה מרכזית.

השיר הבא נכתב על ידי רשמי מאיור ונקרא בקול רם בוועידת החינוך ב -1998 בדנמרק:

"החיים הם הזדמנות להגשים את עצמנו.

אנחנו יצורים של למידה.

ללמוד זה להיות יצירתיים.

ללמוד זה לדעת את שורש הקיום שלנו.

ללמוד זה לשמר את האדמה הקדושה שלנו.

ללמוד זה לחיות בהרמוניה עם השלם.

ללמוד זה לתת אפשרות לידה לעתיד.

ללמוד זה להגיע להארה נירוונה.

ללמוד זה להשתחרר מן הסופיות של חלל וזמן

ללמוד זה להיות בן אלמוות."

מתוך מאמר שהתפרסם במגזין Communities של רוס והידלור ג׳קסון ממקימי החזון.

ציפי מוסרי

לעמוד הבלוג שלי : כנס

לאתר שלי:

תגובות


פוסטים נוספים


משנים את העולם 03.03.2021

קפיטליזם מעקב שושנה זובוף

בשנים האחרונות, מספר אנשים אמיצים התריעו לנו על העובדה שכולנו מנוטרים ומטופלים על ידי אוספי נתונים גדולים כמו גוגל ופייסבוק,.

יצירתיות ואומנות 06.08.2020

המגדל הקורס

קלף המגדל יכול לתאר הבזק של תובנה או רעיון שמגיע כביכול כמכת ברק ומשנה באופן דרמטי את הבנתנו.

משנים את העולם 16.04.2020

התגלות קולקטיבית מרטין וויניאקי

מה שיקרה בשבועות ובחודשים הקרובים עשוי לעצב את העולם לעוד שנים רבות. במקום להתנגד לכוחות האנטרופיה ולהתמכר בתקוות קלושות לחזרה.

בריאות אנרגתית 09.04.2020

קורוניישיין צ׳ארלס איזנשטיין

נוכל להרגיש את העוצמה של מי שאנחנו עשויים להיות , ריבונים אמיתיים שמתמודדים עם פחד מהחיים או המוות, ריבונים ללא.