דינצ׳אריה שיגרת יומיום

 

דינצ׳אריה שיגרת יומיום

12 פברואר 2017

דינאצ׳ריה (שיגרת היום יום) הוא אחד הכלים האיורוודים החזקים ביותר לשיפור בריאות ורווחה הכוללת.  מאמר מתורגם של ד״ר קלאודיה וולש 

אדם שמודע לעצמו אישיותו נולדה מתוך ראסה (מיץ החיים). לכן אדם אינטליגנטי צריך לשמור בזהירות את המיץ בגופו על ידי אימוץ משטר תקין של דיאטה והתנהגות.

איורוודה, פשוטו כמשמעו "מדע החיים", שואפת לתמוך בחיים עשירים וטעימים בכל הרמות. התרגום של ראסה בסנסקריט הוא: "מיץ", "SAP", "טעם", או "נקטר". זהו גם

חומר נוזלי הגוף המשויך לפלזמה והוא אחראי על הזנה[, הארקה, וקירור . הלימפה בכל תא בגוף שלנו דורש ראסה. אם ראסה הוא בריא, אנו צפויים להרגיש חיוניים, שבעים, מלאי תוכן ולמצוא הנאה בחיים או כפי שנאמר בביטוי ״ מלאי מיץ״. בעקבות פעולת דינאצ׳ריה אופטימלית נוכל לתמוך בבריאות של הראסה.

דינאצ׳ריה אידיאלית מנצלת את איכויות הטבע בכל שעה משעות היום, עונות השנה, ואת הסביבה בקביעת הפעילות הטובה ביותר לעסוק בה ומתי . לדוגמה, חוק הטבע, על פי איורוודה אנו צופים כי החום היחסי של צהריים מגביר את העוצמה ואת היכולת של אגני, את אש העיכול. משמעות הדבר היא כי אמצע היום הוא הזמן הטוב ביותר לאכול את הארוחה העיקרית שלנו. באותה הדרך בה אנו מנצלים את הריבוי הטבעי של חום.

למרות שאנו יכולים לנצל את האיכויות הטבעיות במהלך כל יום, יש גם מקרים שבהם אנו צריכים לשנות את הפעולות שלנו כדי לנטרל את האיכויות הטבעיות של זמן נתון. לדוגמא, שחר הוא זמן טבעי של שינוימחושך לאור היום. למרות שאנו יכולים לנצל אנרגיה מתמירה זאת כדי לעודד מדיטציה פורה, קרקוע, יציבות והשקטה. אנרגיה מתמירה זו יכולה גם לשמש כדי לנטרל את ההיבט של שינוי הפוטנציאלי מייצר החרדה.

אם אנחנו מעוניינים להשיג, שמירה על שיווי משקל בריא, שומה עלינו להכיר את האיכויות שטמונות בשעות היום ואת הסביבה שלנו, וללמוד כיצד ליצור קשרים איתם באופן ששומר על איזון. לעיתים אנו מנצלים את האיכויות הטמונות בסביבות שלנו, ולעיתים אנו לומדים כיצד לנטרל אותם. הפעולה הטובה ביותר עבור כל חלק של היום,ביחד עם התגובה הטובה ביותר לסביבה שלנו יהיה, בין השאר תלוי בהעדפות הפרטיות שלנו. מה שירגיש טוב עבור אדם אחד עלול לגרום לגירוי או חרדה אצל האחר.

אמנם יש אלמנטים מסוימים של דינאצ׳ריה שאנו מתאימים לצרכים הייחודיים שלנו, יש הנחיות שהותוו בטקסט איורוודי עתיק קלאסי שיכול להועיל לרובנו, רוב הזמן. מדוע דינאצ׳ריה אידיאלית יכולה להיות כזה כלי רב עוצמה עבור שינוי, ריפוי, בריאות, ניתן להבין טוב יותר אם אנחנו מכירים את העיקרון האיורוודי של מיקרוקוסמוס לעומת המקרוקוסמוס.

מיקרוקוסמוס לעומת מקרוקוסמוס

יש עיקרון מקובל על מסורות רפואיות במזרח כולל האיורוודה, למארג היחסים בין מיקרוקוסמוס ו מקרוקוסמוס. הנה איך צ׳ארקה, חכם עתיקה של איורוודה מתאר זאת:

הפרט אינו שונה מהיקום.

כל תופעות הטבע ביקום קיימים באדם. הרצון החכם לתפוס את כל התופעות בדרך זו.

כל מה שקיים במקרוקוסמוס קיים גם במיקרוקוסמוס, וגם ההפך הוא נכון כלומר כל מה שקיים במיקרוקוסמוס קיים גם במקרוקוסמוס. הבה נסתכל על כמה דוגמאות שונות של עיקרון זה בעבודה.

באדם, כמו גם ביקום, ישנם חמישה כוחות ארכיטיפיים אלמנטיםאדמה, מים, אש, אוויר וחלל. באדם, הם דושות: וואטה, פיטה, קאפה. וואטה מורכבת מחלל ואוויר ואחראית לשינוי ותנועה .פיטה מורכבת מאש ומים ואחראית לטרנספורמציה וקאפה מורכבת מאדמה ומים ולכן אחראית על הזנה הארקה וקירור.

דינאצ׳ריהאנחנו יכולים להיות מעוניינים במיוחד במערכת היחסים בין המיקרוקוסמוס עם מחזור יממה והמקרוקוסמוס עם מחזור החיים של אדם. בבוקר כשאנחנו מתעוררים, החושים מקיצים ומתרחש מעבר בתודעתנו משינה למציאות יומיומית, באופן דומה החושים שלנו מתעוררים כאשר אנו נולדים .המעבר מהחיים בתוך הרחם לחיים מחוצה לה. אנחנו הופכים להיות יותר פעילים בחלק האמצעי של היום, כאשר את החלק האמצעי של חיינו נוטים להיות יותר שאפתנים ופעילים ואז אנחנו מאטים בערב, לקראת שינה, כפי שאנו מאטים לעת זקנה, מתכוננים לקראת המעבר למוות. שעות הבוקר המוקדמות מקבילות להריון, הלידה והילדות המוקדמת. הבוקר מתאים לילדות מאוחר,צהריים לאמצע החיים, ואחר הצהריים מאוחרים דרך דמדומים לזקנה. רדת ליל מסמל מוות.

אם המקרוקוסמוס של החיים שלנו יכול להיות מושפע מהמיקרוקוסמוס של יום אחד, המסקנה היתה שהכי חשוב איך אנחנו מבלים באותו יום. החכמים האיורוודים היו מודעים היטב לכלל זה והתוו קווים מנחים של שיגרה בריאה; הנחיות שנוכל להתאים לפי עונות ולפי הצרכים הפרטיים שלנו.

אמנם ייתכן שיש לנו שליטה מועטת על המחזורים המפוארים של הדורות, העונות, או אפילו של כל החיים הנוכחיים שלנו, יש לנו הזדמנות כל יום להוולד מחדש. ואיך אנו מבלים את המיקרוקוסמוס של היום עשוי להשפיע על המקרוקוסמוס של פעם בחיים.

זהו עניין מיוחד לציין כי בעוד עקרונות חיים בכלל מקבלים כקווים מנחים כדי לחיות חיי היומיום שלנו, חלק הארי של הנחיות ספציפיות של הדינאצ׳ריה מיועד לשגרת הבוקר, מתעוררים מתישהו בין 3:00 לבין שחר, עושים מדיטציה, טיפוח, פעילות גופנית ורחצה. כל זה מתרחש לפני ארוחת בוקר. מארוחת בוקר ואילך נותר רק שיקול דעתנו, ליישם חיים אתיים לצורכים והדפוסים המסוימים שלנו. בטרם נבחן את שאר היום, הבה נבחן מדוע כל כך הרבה שימת דגש על שגרת הבוקר המוקדמות.

Young woman meditating outdoors

למה הדגש בבקרים?

ההשוואה בין השחר וההריון ולידה מצוי בהסבר ובתשובה לשאלה זו

באופן המיטבי במהלך הלידה לעובר של סיכויים טובים להתפתח באופן בריא. אולם אם ואטה מופרת במהלך הריון או לידה, חיי הרך הנולד עלולים להיות מושפעים לרעה.

גם איורוודה וגם רפואה מערבית מכירים בעובדה שמה שקורה לנו ברחם בשלב מוקדם בחיים מייצר תבניות ומקצבים לכל חיים, כי האיברים, הרקמות שלנו ודפוסי הנטיות הרגשיים מתפתחים במהלך ההריון. דפוסים במהלך הזמן הזה הם לעתים קרובות קשים עד כדי בלתי אפשרי לשינוי. טראומה בשלבים קריטיים בהתפתחות התינוק מחריף ואטה ולעתים קרובות יוצר סיטואציות מאתגרות באזורים באיברים ובמערכותעם נטיות שונים. לפעמים לאלה יכולה להיות השפעה שלילית על הדפוסים הפיסיים, נפשיים ורגשיים שלנו במשך כל חיינו.

לעתים קרובות יש תחושה של חוסר תקווה לגבי שינוי דפוסי העקשניות האלה.

בכל פעם שאנחנו רואים דפוס שתחילתו מוקדם מאוד בחיינו, אנחנו יכולים לנחש את זה שנוצר בשנת ההתעברות, ההריון, הלידה או ילדות מוקדמת מאוד. לעתים קרובות אני רואה מטופלים עם דפוסים פיסיים או רגשיים לכל החיים כתוצאה מטראומה שנגרמה ברחם, בזמן הלידה או בילדות. לעתים קרובות הם מרגישים תחושה של חוסר תקווה לגבי שינוי דפוסים אלה. לפעמים אנחנו אפילו לומדים איורוודה או שיטות רפואיות אחרות כי תנאים אלה אי אפשר לשנות.

Incredibly beautiful spiral galaxy somewhere in deep space

אם נפעיל החוק שלנו של הדמיון בין המיקרוקוסמוס לבין המקרוקוסמוס לדילמה זו, אנו רואים כי אנו יכולים להשתמש בטרםשחר בבוקר המוקדם כמו חלון ההזדמנויות לחזור בזמן כדי לשנות, לרפא מחדש דפוס מוקדם, עקשן, דפוסים שליליים, או כדי לחזק דפוסים חיוביים שהיו טבועים במהלך חייו המוקדמים של התינוק ושעצבו אותנו. כל יום חדש נולדים מליון אפשרויות חדשות והזדמנות שנייה. אנחנו יכולים להתמקד ולהרגיע את ואטה ולעודד זרימה חלקה של פראנה בשעות הבוקר המוקדמות הללו.

ואטה מטבעו, מושפע בקלות על ידי השפעותחיוביות ושליליות כאחד. בכל בוקר יש לנו הזדמנות חדשה לנצל עובדה זו ולעסוק בהרגעתה בזמנים אלה.

אם נעקוב אחרי שגרת היומיום שהחכמים האיורוודים ממליצים, אנחנונצליח לנטרל את האיכויות לשינוי הניידות של ואטה עם היציבות של שגרה. האיכות המתוקה של ואטה מכילה צלילים, ריחות, תמונות, טעמים, תחושות ומדיטציה.

עיסויי המדיטציה ושמן שהותוו בשגרת היומיום, כפי שנראה בהמשך, שניהם משרתים להרגעתה ולקדם את הזרימה החלקה של הפראנה. בנוסף, שימו לב כי כל האיבריםבמובן עיניים, אוזניים, אף, עור ופה הם נקיים או משומנים. מכיוון אברי החישה משויכים לפראנה וגם ערוצי המוח, אנו מטהרים וע״י כך תורמים לחידוש הנפש והתפיסה שלנו בכל בוקר. כאשר אנו עושים זאת, אנו להרגיע את ואטה, הפראנה זורמת בחופשיות, המנגנון הנפשי פיזי שלנו הופך מאורגן היטב ואנחנו מועברים אל היום החדש כמו אדם בריא.

הרגעים הראשונים של יום קובעים את הטון עבור מהלך היום, הם בדיוק כמו לידה בימים הראשונים של חייו של תינוק . אם נאפשר את תשומת הלב הראשונה של היום , נהיה אסירי תודה וחדורי תחושה של שמחה, אנחנו מתחילים את היום החדש כמו אדם בריא.

השיגרה של הבוקר

ד"ר ואסנט לאד אומר לנו, שבשעות הבוקר המוקדמות, "יש לאהוב איכויות בטבע שיכולים להביא שקט נפשי ורעננות לדלתות התפיסה".

שעות הבוקר המוקדמות טרום שחר אידיאלים למדיטציה וקבלת ידע מכיון שהסביבה החיצונית שלווה וגם הנפש שקטה בשלב זה ויותר נוטה פנימה ופחות מרגישה .

יש לנו סיכוי, בכל בוקר, להחליף דפוסים שנולדו בתחילת חיים טראומתיים בשלווה, וריפוי חדש.

הרגעים הראשונים של היום, כמו השניות הראשונות של חייו של תינוק, הם דקות שיכולים לקבוע את הטון עבור החוויה. אם נאפשר את תשומת הלב הראשונה של היום להיות שלו, ונהיה בהוקרת תודה וחדורי תחושה של שמחה, סביר יותר כי היום שלנו יהיה נעים. להתעורר לפני עלות השחר, באופן יומי, רצוי באותו הזמן בכל בוקר, תומך בכל חושינו שמתרעננים כאור מתעורר, ויוצר שגרה המקנה יציבות ונטרול ואטה הנוטה לכיוון סדירות.

שתן

מוקדם בבוקר הוא זמן טבעי להשתין ויש גם פעולת מעיים, האנרגיה הזורמת כלפי מטה בגוף, היא פעילה בשלב זה. זהו זמן שבו אנחנו לא צריכים להיות בתוך הבלאגן, וצריך לאפשר זמן לקצב הטבעי של גופנו לבצע את תפקידיהם. טריפלה, תערובת של שלושה פרות יבשים, אבקה, נפוצה ברפואה האיורוודית היא זו שתומכת בהרגלי מעיים רגילים ועיכול בריא.

צחצוח שיניים

נים, צמח מריר מאוד, אמור להיות טוב במיוחד לבריאות הפה. בימים אלה, ישנן משחות שיניים זמינות שמכילות ניםמריר, עפיץ וחריף וצמחי מרפא נוספים שנלחמים בחורים , כפי שהם מרגיעי קאפה ולעתים קרובות בעלי פעילות אנטיבקטריאלית.

לגרד את הלשון

זה נעשה הכי טוב עם מגרד לשון חלק עשוי זהב, כסף, נחושת, בדיל, נחושת או נירוסטה. מגרדים לשון הם בצורת U והוא יעיל ביותר להחזיק את שני הקצוות ולהתרפס מהחלק האחורי לכוון החזית מספר פעמים הלשון; בכל פעם משליכים את החומר שנאסף. ואז שוטפים את הפה עם מים נקיים ויורקים את המים המלוכלכים.

שגרה זו מנקה מרעננת את הפה הרבה יותר מאשר הסרת פלאק פשוט מהשיניים. היא מציעה גם הזדמנות לבחון את המראה של הכיסוי היומי של הלשון. אם הכיסוי עבה, עדיף לאכול פשוט,מזון קל לעיכול ודיאטה מיוחדת עד שיתבהר,הכיסוי לשון הוא אינדיקטור לבריאות של מערכת העיכול ושאר הגוף. באופן אידיאלי, הכיסוי צריך להיות מגורד בקלות, עוזב לשון ורודה, בצורת אחידה בלי כסות.

לשתות כוס מים חמים

זה טוב לשתות מים חמים לאחר צחצוח השיניים ועשוי לעזור לעורר פעולת מעיים.

לגרגר עם שמן שומשום חם

לגרגר עם שמן שומשום חמים ,אורגני ובכבישה קרה מספק כוח ללסתות , פיתוח של פנים, איכויות הטעם משפרות את התענוג שבאוכל. קלאסיקות איורוודיות מלמדות כי פרקטיקה זו מיטיבה עם הגרון, שפתיים, מונעת עששת שיניים, מחזקת את שורשי השיניים , מפחיתה את רגישויות שיניים לכאב

עיסוי חניכיים עם שמן שומשום חם

איורוודה מלמדת אותנו שכאשר הפראנה זורמת בצורה חלקה, הדם יזרום בצורה חלקה, ישא תזונה, פסולת מהרקמות, ובכך יתמוך בבריאותם. רופא השיניים שלי מסכים עם זה, כפי שהוא הסביר לי כי המצב הבריאותי של השיניים שלי תלוי בבריאות החניכיים שלי. עיסוי החניכיים עם שמן שומשום חם, מגביר את זרימת הפראנה אל החניכיים. אם יש לך מחלת חניכיים, אתה יכול לנסות לעסות אותם עם שמן הנים, הנים נחשב אנטיבקטריאלי.

מדיטציה

בשעות הבוקר המוקדמות מודגש היתרון היחסי לישיבת מדיטציה, תפילה וקבלת ידע אמיתי.

במהלך שעות אלה, הסביבה שלווה; המוח שקט ויותר נוטה פנימה. יש שקט ושלווה בשעות שלפני עלות השחר המסייעים למרכז את המוח ולרענן את החושים. בתוך שעות אלה נמצאים הזרעים שיהוו את היום החדש, כמו החושך שמפנה את מקומו לאור, השואף הרוחני יכול לנצל את האיכות המתמירה הזאת כדי לשפר את המסע הפנימי שלו כלפי תודעה נאורה.

"לעולם לא לקבל מדיטציה כנטל. תמיד לעשות את זה באהבה ". כמו בכל דבר הקדושים אומרים, יש סודות והם עמוקים יותר מהמשמעות המתבקשת. המשמעות המתבקשת כאן היא אהבה וגעגועים למשוך אותנו קרוב יותר אל האלוהי, מי שעושה פעילות רוחנית באהבה יכול גם לסייע לרווחה הפיסית, נפשית, רגשית שלו ולפרמט דפוסים שליליים שהוקמו ברחם או במהלך לידה.באופן כללי, עדיף עבור אנשי קאפה לפעילות נמרצת. הרמת משקולות, הליכה נמרצת, ריצה, צורות אנרגטיות של יוגה כולם משמשים כדי להמריץ ולעורר אנשי קאפה בצורה חיובית. אנשי פיטה מצליחים לממש באופן מתון. שחייה, הליכה מהירה, הליכה מתונה וצורות מאתגרות אך מתונות של יוגה הן בחירה טובה. אלה שיהוו תועלת עבור ואטה יהנו ביותר ממימוש עדין כמו הליכה מהירה, יוגה משקמת עדינה, צ׳י קונג או טאי צ׳יי.

אביהנגה עיסוי עצמי עם שמן חם

עיסוי כל הגוף עם שמן שומשום חמים מקרקע את ואטה ומאזן את היום שלנו.

נזיה

נזיה הוא שמן או שמן צמחים ששמים בתוך הנחיריים, או מרחרחים מבעדם. התועלת שלו באיזור הראש, הפנים,השיער,המוח, ריח, שמיעה, צוואר תפוס, כאב הראש, שיתוק פנים, צפדת, נזלת, מיגרנה, רעידות ראש, ורידים, מפרקים, רצועות וגידים של גולגולת; מצב רוח שמח במיוחד הקול נשמע, יציב ורציני.

אוזניים משומנות עם שמן חם

נהוג לשים כ 10 טיפות של שמן חם ולהשאיר אותו בכל צד במשך כ -10 דקות, יותר נוח פשוט מרטיבים את אצבע הזרת עם חם, שמן שומשום ומיצרים סיכה הפנימית של האוזן עם זה. ואטה נאספת לחללים הריקים של הגוף ויש לה חיבה מיוחדת לאוזניים ולחוש השמיעה, מנהג זה יכול לעזור להרגיע ואטה, במיוחד באוזניים. זה יעיל לסייע במחלות אוזן, כמו צורות של טינטון ואיבוד השמיעה, כמו גם עבור רקמות ותנאים בסמיכות קרובה לאוזניים,כמו צוואר נוקשה, נוירלגיה של עצב משולש ו TMJ.

שמן חם בחלק העליון של הראש

קלאסיקה מיעצת כדי ללחלח את הראש עם שמן מדי יום כדי למנוע כאבי ראש, נשירת שיער, שיער מאפיר או שיער דליל כדי לשמור את אברי החישה חדים ולקדם שינה עמוקה.

עיסוי כף רגל

עיסוי בשמן חם באיזור הרגליים, במיוחד בכפות הרגליים, מרגיע את הגוף כולו .

אודברטנה היא הפעולה שמעסה את הגוף ברכות, עם אבקות ריחניות. הוא אמור להוריד קאפה, לגרום לשומן להתמוסס ולייצר יציבות, קומפקטיות וכוח בגוף ולתמוך במצב בריאותי מצוין של העור .

אמבט וטיפוח

הרחצה קלאסיקות איורוודי ללמד כי הוא טיהור, אפרודיזיאק, כי הוא מקדם החיים ותיאבון; זה מבטל עייפות, זיעה ולכלוך, הוא מחייה ומקדם חסינות וכוח וגבורה. היא מסירה את גרד, לכלוך, תשישות, זיעה, קהות חושים, צמאון, תחושת צריבה, ואפילו, "חטא". אולי זה האמירה המקבילה של איורוודה כי "הניקיון הוא ליד אלוהות." אמנם זה הטיפול הטוב ביותר,ויש כמה שיקולים ספציפים שמתוארים בספרות הקלאסית

 

ציפי

לעמוד הבלוג שלי : כנס

לאתר שלי: dev,outright.co.il/tulsi

תגובות


פוסטים נוספים


איורוודה 27.05.2020

ניווט במעברים – ד״ר סבובודה

כעת, כשהעולם נפתח שוב לאחר הנעילה אנו מוצאים את עצמנו בתקופת מעבר. כניסתנו להסגר הייתה פתאומית, לא צפויה, ועבור רבים,.

איורוודה 07.01.2020

השבת הנעורים

השבת הנעורים ברפואה האיורוודית היא ענף בפני עצמו , שנקרא רסיאנה ״ הנתיב של המיץ״ חידוש הבריאות , או לחזור.

איורוודה 02.01.2020

פאנצ׳ה קרמה

ניקוי רעלים אוטנטי איורוודי, שחוויתי במהלך פברואר מרץ בקרלה הודו, בג׳ונגל שהוא שמורת טבע בהרים ,עם השגחה צמודה של רופאים.

איורוודה 17.11.2018

שקט בתזונה עם אליהו בוגר

הרבה מאיתנו מתוסכלים מכל הטרנדים הבריאותיים הקיצוניים, כבר לא יודעים אם האוכל בצלחת מזין או מזיק לנו ולמשפחה, ומחפשים סוף.